U zbuluan në godinën ku u vra Mehmet Qema, makineritë që do prodhonin Bitcoin, të modifikuara

Duhet të lëçisni

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...

9 raste të reja në Kosovë, asnjë viktimë nga Covid në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar të infektuar me Covid 9 raste të reja dhe fatmirësisht nuk ka humbur jetën asnjë...

Nga Xhensila Kodra

Dy makineritë që do të prodhonin monedhën virtuale Bitcoin e që u gjetën në katin e dytë të godinës ku u vra Mehmet Qema, ishin të modifikuara.

Burimet mësojnë se nga verifikimet që kanë kryer uniformat blu, rezultoi se modifikimi i këtyre makinerive kishte nisur një muaj më parë. Ato nuk ishin vënë ende në punë për të prodhuar kriptomonedhë, por vetëm ishin testuar.

Po në këtë godinë, oficerë të krimit ekonomiko financiarë zbuluan edhe një dhomë të vogël.

Kjo përdorej si dhomë servisi për të modifikuar makineritë, pasi brenda saj u gjetën vegla dhe pajisje të ndryshme.

Ambienti ishte marrë me qira nga autori i vrasjes së Qemës, Marius Dema. Vërveç akuzës së vrasjes dhe armëmbatjes pa leje, 28 vjeçari Dema akuzohet edhe për fshehje të të ardhurave.

Policia dyshon se viktima, Mehmet Qema kishte dijeni se si punohej me makineritë që prodhojnë kriptomonedha, pasi pjesën më të madhe të kohës ai ka jetuar në Britani, dhe kishte vetëm pak kohë që ishte kthyer në vendin tonë.

Gjatë dy ditëve të fundit, me kërkesë të prokurorisë, policia ka ushtruar kontrolle në disa ambiente në ndryshme në lagjen “5 Maji”, ku mendohej se mund të përdoreshin për aktivitete të jashtëligjshme, për prodhim kriptomonedhash.

Të shtunën, 28 vjeçari Marius Dema do të dalë para gjykatës për t’u njohur me masën e sigurisë. Për të prokuroria ka kërkuar caktimin e arrestit në burg. Në gjykatë do të dalin edhe 4 persona të tjerë, shokë të viktimës e autorit.

Ata ishin dëshmitarë okularë në ngjarje dhe akuzohen për moskallëzim krimi.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...

9 raste të reja në Kosovë, asnjë viktimë nga Covid në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar të infektuar me Covid 9 raste të reja dhe fatmirësisht nuk ka humbur jetën asnjë...

Greqia hap kufijtë për shqiptarët, ja rregullat para se të udhëtoni

Prej datës 19 qershor në Greqi do të lejohet të kalojnë të gjitha kategoritë e udhëtarëve nga Shqipëria, si për qëllime familjare ashtu dhe...