Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

U dogj Akademia e Shkencave për kryetarë!

Nga 27.al 0

Akademia e Shkencaveinstitucion monist, votime të paligjshme, censuruesnuk pranon reformim!

Nga Artan Fuga

Presidenti i Republikës, zoti Ilir Meta, duke mos e njohur si të ligjshme me dekretin e 12 korrikut 2019 zgjedhjen e kryetarit të Akademisë së Shkencave na jep ne, akademikëve mundësinë të kthehemi në shinat e respektimit të ligjit!

Pa dyshim zgjedhjet atje, sikurse kam thënë prej javësh, janë krejtësisht, qartësisht, plotësisht në kundërshtim me ligjin, pikërisht me nenin 6/1 të tij, ku krejt hapur dhe prerë theksohet se një kryetar partie, jo kryetar i Akademisë së Shkencave nuk mund të zgjidhet, por as mund të kandidojë, madje as mund të jetë anëtar i Akademisë së Shkencave!

Theksoj se këtë ligj në fuqi nuk e ka bërë zoti Ilir Meta, ai vetëm është i detyruar t’a zbatojë sepse përndryshe i duhet të japi ai llogari para ligjit, sikurse u duhet akademikëve të japin llogari para ligjit për shkeljet e shumta dhe të rënda të tij!

Në vend që Akademia e Shkencave të hartojë një platformë reformimi të saj, vëmendjen e ka kush do të kapë postet drejtuese, të njëjtët prej dekadash, me rroga të majme dhe me mbipagesa, për një punë krejt të padobishme shoqërisht.

Në vend të hartojë statutet dhe rregulloret e rinovimit të funksionimit të saj bën zgjedhje arkaike dhe në kundërshtim me ligjet.

Në vend t’u hapë rrugëve profesorëve dhe akademikëve të rinj për drejtimin e saj, mbetet te të njëjtët njerëz, a thua se u dogj Shqipëria për studjues dhe kërkues shkencorë me frymë të re!

Në vend të bëjë një reformë të pastruar nga interesat egoiste personale, të njëjtët njerëz që gjoja reformojnë rrëmbejnë edhe postet drejtues me rroga të majme dhe pa kandidatura rivale, me zgjedhje moniste, dhe dikatoriale!

Njerëzit kanë ndruajtje të kandidojnë!

Në vend të demokratizojnë institucionin, të njëjtët njerëz janë edhe në kryesi, edhe në krye të administratës, po ata bëjnë tendera, po ata janë në komisionin e botimeve, shpesh edhe autorë, po ata i kanë të gjitha pushtetet.

Pse? E kupton njeri përse ndodh kështu?

Mblidhen të shtunën për t’u kundërvënë kompetencave të Presidentit të Republikës, i paskan bërë edhe presione me sms e me të tjera atij, a thua se zgjedhja e kryetarit të Akademisë së Shkencave paska ndonjë rëndësi dhe axhale, a thua se bëhet fjalë për kryetarin e OKB-së, a kryetarin e Kryqit të Kuq Ndërkombëtar, a për kryetarin e Komisionit të Bashkimit Europian!

A thua u dogj Shqipëria për kryetarë akademie, ku pak njerëz vijnë vërdallë duke harxhuar paranë publike pa bërë gjë, dhe përjashtuar akademikët nga vendi-marrja!!!

Në vend të reflektojmë se ku dhe sa kemi shkelur me të dyja këmbët ligjet, me pasoja të rënda financiare dhe kemi abuzuar me paranë publike duke e keqadministruar atë, hidhemi përpjetë edhe kur zoti President na kthen në rrugën e ligjit dhe na jep mundësi të marrim frymë!

Se mos vetëm me zotin President dhe dekretin e tij ka probleme Akademia e Shkencave!!!

Prej kohësh ajo përpëlitet me atë që qeveria e kryeministrit zotit Edi Rama i ka kërkuar rithemelim nëpërmjet reformimit. Edhe me të u zemëruan atëherë!
Edhe me Ministrinë e Arsimit u “kërleshën”, saqë u pajtuan që projektligji t’i hiqej nga dora ekspertëve të saj dhe t’u kalohej “miqve” politikë për ta kaluar në mënyrë antikushtetuese në Kuvend.
Para disa ditësh edhe qeveria ua përplasi në fytyrë duke u thënë se projektligji që keni përgatitur është i paligjshëm!
Se mos vetëm me qeverinë dhe Presidentin! Shihni qëndrimet e rektorëve në Komisionin e Edukimit dhe Medias sesi kritikojnë Akademinë e Shkencave, sepse nuk është fare në udhën e duhur!
Se mos vetëm rektorët! Qendrimin e saj edhe kryetarja e Komisionit për Edukimin në Kuvend, zonja Dhimitri e ka bërë publik duke i quajtur zgjedhjet në Akademinë e Shkencave të paligjshme!
Se mos vetëm me pushtetin në fuqi, edhe me opozitën! A nuk deklaroi Partia Demokratike se votimet janë të paligjshme dhe se shkelësit e ligjit i pret drejtësia në mos sot, nesër!!!

U vërtetua me dëshmi të plota në Komisionin e Edukimit që Akademia e Shkencave ka censuruar mendimin alternativ.

Dhe tani hidhen përpjetë dy a tri vetë që e quajnë veten Këshill Ekzekutiv dhe ditën e shtunë i kërkojnë Presidentit ta rikonsiderojë dekretin e tij!!!

Juridikisht qesharake! Kushtetueshmërisht qesharake!

Akademia e Shkencave është marrë peng!

Por, ditët në vazhdim do ta rrëfejnë këtë djegshëm!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej