Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tronditen shkencëtarët/ Rishfaqet zogu “Aldabra”, mendohej se u zhduk 100 mijë vite më parë

Nga Ejona 0

Rishfaqja e një zogu që mendohej se u zhduk para 100 mijë vitesh ka tronditur shkencëtarët.

Bëhet fjalë për gjelin me pendë të bardha i quajtur “Aldabra”, i cili është parë duke fluturuar, me shkencëtarët që thonë se kemi të bëjmë me një “evolucion përsëritës”.

Kjo do të thotë që gjenet, për të cilat mendohej se ishin në zhdukje, janë rishfaqur, domethënë, megjithëse kafshët mund të kenë kaluar prej kohësh që janë shuar, kjo nuk i pengon gjenet të zhvillohen sot.

Ky proces mund të shkaktojë rishfaqjen e specieve të ngjashme me ato që kanë jetuar qindra mijëra vite më parë.

Por e gjithë kjo nuk do të thotë se do të jetë e mundur që mamuthët ose dinozaurët të shfaqen së shpejti. Deri më tani, ky fenomen është vërejtur në disa lloje të breshkave, dhe tani për herë të parë te zogjtë.

“Ne nuk dimë për ndonjë shembull tjetër të ngjashëm që do të na ndihmojë të shpjegojmë më hollësisht këtë fenomen. Sidoqoftë, për zogun aldabra, ekzistojnë mbetje fosilesh të gjetura në territorin e nën-kontinentit indian. Ata mund të na ndihmojnë të shpjegojmë efektet që mjedisi natyror dhe afërsia e oqeanit kanë pasur në zhdukjen e kësaj specie “, tha paleo-biologu David Martil.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej