Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Triniteti i dashurisë”, i Besa Myftiut

Nga Alma Kodra 0

Romani “Dashuri në kohën e komunizmit”, është libri më i ri, i autores Besa Myftiu. Fillimisht libri është botuar në frëngjisht, në vitin 2011, nga shtëpia botuese Fayard.

Romani ka historine e tri grave qe takohen rastesisht ne nje aeroport, te gjitha histori dashurie, histori te ngjizura ne kohen e komunizmit ne Shqiperi.

“Përveç vlerave letrare, ky libër bart kodin emblematik, të urës së komunikimit në mes dy kulturave, franceze dhe shqipe, me gjasë dy botëve, që në fatin e vetë i përkasin qytetërimit perëndimor. Po kaq, romani “Dashuri në kohën e komunizmit”, me ekzistencën dygjuhësore, parake në gjuhën frënge, tashmë edhe në gjuhën shqipe, fanitet si një pasqyrë se si e shohin botën dy mentalitetet, ai francez, thelbësisht perëndimor, dhe bota shqiptare, që ishte ngujuar në kudhrën e komunizmit, që kishte vrarë gjithçka, madje pati trembur dashurinë. Studimet letrare dhe gjuhësore, tashmë duhet të ndalen te kjo dukuri, e shkrimit të letërsisë nga autorët shqiptarë, në gjuhë të huaj”, shkruan studiuesi Behar Gjoka.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej