“Trimërimi” i një shoqërie të mbetur cullak!

Duhet të lëçisni

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Nga Iva Grillo

Hendeqet gjinore i identifikuam, maniakët e fshatit i vumë me shpatulla pas muri, rrugët i mbushëm me parulla “pikante” feministe, protestuam siç na e donte e bardha zemër, gjinisë tjetër ia treguam vendin…

Veçse harruam të kërkojmë llogari para dyerve të duhura…, atje ku bëhen politika mbështetëse, para qeverisë e parlamentit…, ku gra të zgjedhura për të dhënë shembuj emancipimi na transformohen pa teklif në adhuruese burrash me pozitë.

Harruam t’u kërkojmë llogari atyre për sistem arsimor më të mirë, rend publik që funksionon, drejtësinë e munguar e luftë kundër mjerimit që ushqen padijen e dhunën ndaj grave.

Deri sa të trimërohemi për të refuzuar modelin abuzues që na ofrohet për ditë, do të vazhdojmë të jemi një vend, ku dominon më i forti, abuzon më i forti, të patronazhon më i forti, krekoset më i forti, grabit gjithçka më i forti… edhe dinjitetin.

Nuk ka emancipim të vajzave e grave në një shoqëri që himnizon bullizmin!

Deri në momentin e “trimërimit”, ne nuk do të jemi gjë tjetër, veçse një shoqëri pa këllqe që vetëkënaqet me protesta që tregojnë me gisht maniakun e vogël të radhës, por që duron pafund maniakët e mëdhenj të pushtetit.

Të trimërohemi si shoqëri, që të fuqizojmë edhe vajzat e gratë! Sepse të drejtat e vajzave e grave janë së pari të drejta të njeriut!

Deri atëherë, do të vazhdojmë të jemi një shoqëri e zhveshur nga çdo e drejtë, e cila mundohet më kot të fshehë lakuriqësinë e saj!

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...