“Trenat e fundit të Shqipërisë”, DW: Udhëtimi fillon e mbaron në Durrës

Duhet të lëçisni

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...

Transmetuesit publik ndërkombëtar gjerman Deutsche Welle ka realizuar së fundmi një dokumentar rreth asaj që ka mbetur nga hekurudha shqiptare. DW shkruan se rrjeti hekurudhor i Shqipërisë nuk mundi kurrë që ta lidhte vendin me fqinjët e tij evropianë.

Thuhet se kanë mbetur vetëm 50 shoferë trenash në vend, dhe si mekanikë ata gjithashtu kujdesen për lokomotivat e tyre me naftë.

Dokumentari shoqëron njërin prej tyre, Vladimir Shyti, dhe makinisten Florida Kucuku në një udhëtim në veri, jug dhe lindje të vendit, në pjesët e fundit të mbetura të hekurudhës nëpër një peizazh natyror të paprekur.

Era fishkëllen përmes xhamave të thyer të dritares dhe degët përplasen me lokomotivën 112 tonëshe. Tingëllon aq e rrezikshme saç në të vërtetë është…Trenat e fundit në Shqipëri të gjithë e fillojnë udhëtimin e tyre në Durrës, i njohur gjithashtu si “porta e Mesdheut”, po këtu mbaron çdo çdo udhëtim. Kushdo që hip në një tren ka nevojë për shumë kohë dhe durim.

Edhe pse udhëtimi me tren është shumë i lirë, ai nuk mund të konkurrojë për kohën me udhëtimin me makinë, gjë që reflektohet në numrin e ulët të pasagjerëve.

Vështirë të gjesh njerëz që marrin trenin këto ditë. Pra, për sa kohë do të vazhdojë të ekzistojë kjo formë transporti në Shqipëri?

Ndiqni KËTU dokumentarin e realizuar nga Deutsche Welle që mban titullin Trenat e fundit të Shqipërisë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...

Kreu i KQZ Ilirjan Celibashi thirrje partive: Dorëzoni brenda afateve dokumentacionin e kandidimit

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi iu ka bërë thirrje partive të dorëzojnë brenda afateve dhe të mos e lënë për në...