Tragjedia në Vlorë, PD: Të hetohet pse varkat vogla nuk ankorohen në Porto Palermo

Duhet të lëçisni

Plagosje me armë zjarri në Korçë

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur pasditen e së martës në Korçë. Mësohet se ngjarja ka ndodhur pranë maternitetit të vjetër. I plagosuri...

Lirohet mjeku Edvin Prifti, ngel në burg gjyqtarja Hoxha

  Gjykata e Posaçme ka liruar kardiokirurgun Edvin Prifti, ndërsa në fuqi mbetet masa e pezullimit nga detyra. Ndërsa sa i përket gjyqtares Enkeleida Hoxha dhe...

892 raste të reja dhe 19 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo...

KQZ regjistron koalicionin e PD “Aleanca për Ndryshim”. Miratohet dhe projekti pilot për votimin dhe numërimin elektronik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka regjistruar në zgjedhjet e 25 prillit, koalicionin e Partisë Demokratike, nën siglën “Aleanca për Ndryshim”. Partia Demokratike ka arritur koalicion...

Dega e Partisë Demokratike në Vlorë kërkon hetim të rrethanave që solli tragjedinë ditën e sotme në brigjet e Himarës ku humbi jetën një grua.

PD ngre akuza për përshtatjen e Porto Palermos si mjedis për jahtet luksoze, duke ndaluar ankorimin e barkave të vogla të peshkimit në rast rreziku.

“Sot, përcollëm me dëshpërim e dhimbje tragjedinë e një familjeje tjetër shqiptare, në Himarë. Një grua, nënë e bashkëshorte, humbi jetën në det gjatë stuhisë së mëngjesit të sotëm, pas mbytjes së barkës së vogël të familjes, në betejën e përditshme për të fituar bukën e familjes. Partia Demokratike Vlorë shpreh ngushëllimet për familjarët e së ndjerës! Vlerësojmë përpjekjen e policisë kufitare e të rojës bregdetare për shpëtimin e jetëve të tjera. Njëkohësisht, dënojmë ekskluzivitetin e pakuptueshëm mbi Porto-Palermon, si mjedis portual ku mund të ankorojnë jahtet luksoze, por të ndaluar rreptësisht për barkat e vogla të peshkimit, edhe në rast rreziku! Kërkojmë hetimin e thelluar të rrethanave për sa ndodhi, veçanërisht mbi ndikimin e mundshëm të zonave të mbyllura portuale si Porto-Palermo, në rastet e fatkeqësive të tilla të rënda. Ngjarja do të ketë vëmendjen tonë në vijimësi”, deklaron PD Vlorë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Plagosje me armë zjarri në Korçë

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur pasditen e së martës në Korçë. Mësohet se ngjarja ka ndodhur pranë maternitetit të vjetër. I plagosuri...

Lirohet mjeku Edvin Prifti, ngel në burg gjyqtarja Hoxha

  Gjykata e Posaçme ka liruar kardiokirurgun Edvin Prifti, ndërsa në fuqi mbetet masa e pezullimit nga detyra. Ndërsa sa i përket gjyqtares Enkeleida Hoxha dhe...

892 raste të reja dhe 19 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo...

KQZ regjistron koalicionin e PD “Aleanca për Ndryshim”. Miratohet dhe projekti pilot për votimin dhe numërimin elektronik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka regjistruar në zgjedhjet e 25 prillit, koalicionin e Partisë Demokratike, nën siglën “Aleanca për Ndryshim”. Partia Demokratike ka arritur koalicion...

Paketa mbёshtetёse anti-COVID për biznesin e vogёl/ Basha: Më 25 prill nuk do shihni më shtetin grabitqar

Ndërsa dëgjoi problematikat e biznesit dhe rrjedhimisht të qytetarëve gjatë takimeve në Njësinë 4 në kryeqytet, lideri i opozitës Lulzim Basha iu tregoi edhe...