Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tragjedia në Tiranë/ Ish-myftiu i Tiranës: Asnjë fe nuk predikon vetëflijimin

Nga Klodiana 0

Ish-Myftiu i Tiranës, Ylli Gurra deklaroi se ngjarja e rëndë në Kombinat të Tiranës, ku nëna dhe vajza e saj vdiq, ndërsa vajza tjetër është në gjendje të rëndë në spital, nuk ka asnjë lidhje me krishtërimin e as me islamin.

I ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, Gurra tha se asnjë fe nuk e predikon ringjalljen.

Kjo ishte një ngjarje e kobshme për pjesën qytetare dhe fetare në Shqipëri. As në krishtërim dhe as në islam nuk ka asnjë shkronjë, e cila nxit ose që t’ju kërkojë besimtarëve që të vetëflijohen. Përkundrazi, religjioni është kthjellësi dhe zgjedhje e lirë në raport me Zotin tënd, Zotin e gjithësisë. Të gjitha fetë predikojnë se parajsën ta bëjmë këtu dhe kudo. Është makabritet edhe fakti që ka mbajtur disa muaj në banesë. Është thjesht ngjarje e rëndë dhe pa lidhje me fenë. As Bibla dhe as Kurani nuk predikojnë vetëflijimin.

Kur’ani dhe Bibla flasin për vdekjen. Vdekja është e pashmangshme, kjo gjë dihet. Vija ndarëse është se jeta prevalon mbi vdekjen. Janë sekte që mundet të proklamojnë edhe maskarallëqe. Fetë tradicionale dhe librat e shenjtë Bibla e Kur’ani kurrë nuk flasin për vetëflijim. Akoma më e rëndë është se trupi i mumifikuar është mbajtur për disa muaj. Sekti duhet parë nëse e ka bazën tek librat e shenjtë apo janë të kota, në ide të tyre”, u shpreh Gurra.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej