“Token ta haje ujku”/ Artan Lame habit me përgjigjen për çështjen e pronave

Duhet të lëçisni

Shtatë humbje jete dhe 629 të infektuar në 24 orët e fundit

Në 24 orët e funditë në vendin tonë e kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit shtatë qytetarë. Ministria e Shëndetësisë në raportimin ditor...

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Shtatë viktima dhe 629 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit

Vijon të jetë problematike situate e pandemisë në vend. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sot shtatë humbje jete si pasojë e Covid. Në 24 orët...

Një nga problematikat më të mëdha në vendin tonë është edhe ajo e pronave në bregdet, ku ka pasur shumë akuza nga pronarët që pretendojnë se tokat po iu rrëmbehen nga oligarket.

I pyetur për këtë temë , Kreu i Kadastrës , Artan Lame ka habitur me përgjigjen e tij, teksa ka thënë se Shqipëria është i vetmi vend në Europë ku nuk egziston një vijë ndarëse mes pronës shtet dhe asaj private, duke sjellë që kur ka konflikt në këtë rast pronën ‘ta hajë ujku’.

Akuza se pronat në jug po grabiten nga oligarkë, Lame i përgjigjet me një sfidë. Ai kërkon që të vijë vetëm një banor dhe të “na e tregojë këtë” dhe ai do ti japë të drejtë. Sipas tij biznesmenët nuk kanë interesa të investojnë në prona të cilat kanë probleme, shkruan Abc.

Turizmi në 30 vite ka qenë premtim i çdo qeverie se do të kthehej në sektorin kryesorë të ekonomisë. Por për tre dekada problemet e këtij sektori janë të njëjta; betonizim, akuzat për grabitje pronash nga oligarkë, mbivendosje pronash si dhe konflikte për shfrytëzimin e stacioneve të plazhit që përfundojnë me viktima.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Shtatë humbje jete dhe 629 të infektuar në 24 orët e fundit

Në 24 orët e funditë në vendin tonë e kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit shtatë qytetarë. Ministria e Shëndetësisë në raportimin ditor...

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...

‘Rama në Tik Tok’/ Moderatorja e njohur “qan” për të: Të gjithë kryeministrat e botës janë budallenj, ky i joni është i zgjuar!

Këtë të shtunë në “Goca dhe Gra” ka qenë e ftuar moderatorja Ori Nebijaj. Ajo ka diskutuar me Tean, Olesian dhe Kristën për temat...

Shtatë viktima dhe 629 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit

Vijon të jetë problematike situate e pandemisë në vend. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sot shtatë humbje jete si pasojë e Covid. Në 24 orët...

“Ky është një skandal”/ Murrizi kap detajin poshtërues për Shqipërinë gjatë vizitës së Ramës në Egjip

Ish deputeti Muslim Murrizi ka komentuar vizitën e kryeministrit Edi Rama sot në Egjipt. Murrizi me anë të një postimi në rrjetet sociale ironizon pritjen...