Tjetër goditje për kriptomonedhat, Kina i shpall plotësisht të paligjshme

Duhet të lëçisni

Rama viziton varrin e Muhamed Aliut, egjiptianët i rrëfejnë historinë

Kryeministri Edi Rama ka vizituar xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut, i cili konsiderohet si babai i shtetit modern egjiptian. Gjatë vizitës, Rama pa nga...

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Agjencitë qeveritare kineze përfshirë rregullatorin e letrave me vlerë të vendit dhe Bankën Popullore të Kinës (PBOC) thanë në një deklaratë të Premten se të gjitha aktivitetet e biznesit të lidhura me kriptovalutat janë të paligjshme dhe u zotuan të frenojnë aktivitetet e paligjshme që përfshijnë monedhat dixhitale.

Agjencitë thanë se shkëmbimet e kriptove jashtë shtetit do të bllokohen nga ofrimi i shërbimeve për banorët kinezë përmes internetit.

Kina do të zhvillojë “sisteme të reja” për të kundërshtuar rreziqet që vijnë nga kriptovalutat. Kina gradualisht do të fillojë të mbyllë operacionet e minierave kripto dhe asnjë projekt i ri minierash nuk do të lejohet, tha Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës në një deklaratë.

Në maj, zëvendëskryeministri kinez Liu He i tha një grupi zyrtarësh financiarë se qeveria do të “godiste aktivitetin e minierave dhe tregtimit të bitcoin” si pjesë e qëllimit të saj për të arritur stabilitetin financiar. Dhe mbikëqyrësit e financave dhe bankave thanë se institucionet financiare dhe kompanitë e pagesave nuk duhet të marrin pjesë në asnjë transaksion që lidhet me kriptomonedhën, as nuk duhet të ofrojnë.

Masat nuk kanë të bëjnë vetëm me zvogëlimin e rrezikut financiar. Kompjuterët e nevojshëm për minierat e bitcoin konsumojnë një ton energjie kompjuterike dhe energji elektrike, duke ngritur shqetësime për impaktin që kanë në mjedis.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Rama viziton varrin e Muhamed Aliut, egjiptianët i rrëfejnë historinë

Kryeministri Edi Rama ka vizituar xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut, i cili konsiderohet si babai i shtetit modern egjiptian. Gjatë vizitës, Rama pa nga...

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....