Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Theodoros Pangallos për gazetën “Korça” të vitit 1925: Kundër shpërnguljes së Çamëve, në Shqipërinë e Jugut nuk ka grekë

Nga 27.al 0

Ishte vitit 1925, ku kryeministri grek i asaj kohe gjeneral Theodoros Pangallos deklaronte për gazetën “Korça”se ishte kundër kundër shpërnguljes së Çamëve nga trojet e tyre.

Përtej deklaratave të kahershme, apo të sotme të bëra nga politikanë grekë për “miqësi me Shqipërinë dhe shqiptarët”, Pangallos bënte thirrje se çamëve duhet t’u njihen të gjitha të drejtat e tyre si minoritet.

Ish kryeministri grek, tashmë 80 vjeç, ishte i pari në Athinë, që deklaroi publikisht se në Shqipërinë e Jugut nuk ka grekë.

“Çamëve u njihen të gjitha të drejtat e tyre si minoritet dhe në Shqipërinë e Jugut nuk ka grekë. Ishte kundër shpërnguljes së Çamëve nga trojet e tyre”, deklaronte Kryeministri i Greqisë aso kohe Pangallos në gazetën “Korça” të vitit 1925.

Kujtojmë se Teodoros Pangallos qe Kryeministër i Greqisë që në vitin 1926, i cili mbajti një qëndrim korrekt ndaj Shqipërisë dhe Çamërisë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej