Tërmeti në Shqipëri/ Kisha katolike italiane dhuron 500 mijë euro

Lexo edhe

Kryesia e Konferencës së Ipeshkvijve Italianë dhuron 500 mijë euro, për viktimat e tërmetit shkatërrues që goditi Shqipërinë më 26 nëntor, me epiqendrën e tij midis Shijakut dhe Durrësit. 

Kjo iniciativë është “për qëllim për t’iu përgjigjur urgjencave më të rrepta”, thuhet në një shënim nga CEI, dhe “do të synojë të gjejë ndihma ushqimore dhe nevojat themelore të tilla si veshmbathja, çanta për gjumë, batanije, komplete për higjenë dhe për të porsalindurit ”. 

Dëmet në fakt janë të mëdha dhe ka shumë njerëz që nuk do të mund të kthehen në shtëpitë e tyre.

Qytetet më të prekur janë Durrësi (i dyti i vendit) dhe Thumana, 40 km në veri të Tiranës. Vlerësimi i viktimave, tani regjistron disa dhjetëra të vdekur dhe të zhdukur dhe të paktën 750 të plagosur. Caritas Italiana tashmë është e pranishme në Shqipëri në këtë fazë dhe po punon së bashku me operatorët e Caritas Albania për ta mbështetur atë.

Të Lidhura

Para

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.