Tërmeti në Pukë/ Flet kryebashkiaku: U shkaktuan 3 mln euro dëme

Duhet të lëçisni

Me qese akulli në tendinën e Akilit, dëmtimi i Ibra-s frikëson tifozët

Ibrahimovic u largua nga fusha në minutën e 25′ të takimit Milan-Juventus. Ai u detyrua të zëvendësohej për shkak të një problemi duke habitur...

Vijon acari, e marta shënon ditën më të ftohtë, moti ‘zbutet’ të premten

Dita e martë pritet të jetë dita më e ftohtë e javës dhe e muajit. Nesër temperaturat do të vijojnë të zbresin, por të...

A po mendonte për Çelsin teksa krijonte panik në mbrojtjen e Sitit? Ja si përgjigjet Broja

Armando Broja ka qenë i jashtëzakonshëm në ndeshjen ndaj Mançester Sitit. Madje Broja ka marrë komplimente edhe nga Pep Guardiola i cili vlerësoi sulmuesin...

Aksident në Vlorë, “Benzi” përplaset me motorin

Një aksident ka ndodhur këtë mbrëmje në rrugën Kosova në Vlorë. Burime zyrtare të policisë bëjnë me dije se automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin...

Puka u godit më fortë nga tërmeti 4.8 ballë mbrëmjen e kaluar dhe si pasojë ka marrë më shumë dëmtime. Rreth kësaj çështje ka folur sot kryetari i Bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj, i cili tha se dëme ka pasur në pallate, por edhe në godinat e institucioneve publike, përfshirë spitalin e qytetit.

Sipas tij, paraprakisht dëmet nga tërmeti vlerësohen rreth 3 milionë euro, e cila është një faturë e papërballueshme për pushtetin lokal.

Tërmeti i mbrëmjes së djeshme, që i shkallës relativisht të rrezikshme, e gjithë popullata doli në shesh, shumë orë qytetarët nuk u kthyen në banesa, kishte dëme materiale të konsiderueshme.

Dëmtime në banesa, pothuajse ka në të gjitha ndërtesat e vjetra, kemi pasur dëmtime edhe në fshatra, që kanë qenë të vjetra. Duhet të gjejmë mundësinë për të larguar panikun te njerëzit, ne do të bëjmë të pamundurën që të ndërhyjmë në rikonstruksionin e banesave, përfshirë edhe oxhaqet.Ne e kemi të pamundur që të përballojmë ekonomikisht pasojat e këtyre dëmeve, që mund të shkojnë deri në 3 milionë euro”, tha ai.

Sakaq, raportohet se dëme të shumta ka pasur në Kukës dhe në Fush-Arrëz, ku janë shkatërruar me dhjetëra banesa.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Me qese akulli në tendinën e Akilit, dëmtimi i Ibra-s frikëson tifozët

Ibrahimovic u largua nga fusha në minutën e 25′ të takimit Milan-Juventus. Ai u detyrua të zëvendësohej për shkak të një problemi duke habitur...

Vijon acari, e marta shënon ditën më të ftohtë, moti ‘zbutet’ të premten

Dita e martë pritet të jetë dita më e ftohtë e javës dhe e muajit. Nesër temperaturat do të vijojnë të zbresin, por të...

A po mendonte për Çelsin teksa krijonte panik në mbrojtjen e Sitit? Ja si përgjigjet Broja

Armando Broja ka qenë i jashtëzakonshëm në ndeshjen ndaj Mançester Sitit. Madje Broja ka marrë komplimente edhe nga Pep Guardiola i cili vlerësoi sulmuesin...

Aksident në Vlorë, “Benzi” përplaset me motorin

Një aksident ka ndodhur këtë mbrëmje në rrugën Kosova në Vlorë. Burime zyrtare të policisë bëjnë me dije se automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin...

Pushteti që po kafshon futbollin me dhëmbët e Veliajt!

  Velaj vijon të godasë. Sot hodhi një tjetër hap dhe tregoi dhëmbët, jo ato për inceneratorët, as ato për ish-kompleksin “Dajti”, as ato të...