Tërmet i fuqishëm me magnitude 7.2 shkund Meksikën, përplaset një helikopter, 2 të vdekur (film)

Duhet të lëçisni

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.2 është regjistruar gjatë natës në jugperëndim të Meksikës. Lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në Kryeqytetin e vendit Mexico City.

Tërmeti e ka pasur epiqendrën rreth 3 kilometra nga San Agustin Chayuco, në shtetin e Oaxaca.
Janë ende në fazën e verifikimit dëmet materiale dhe të lënduarit apo viktimat. Një helikopter i forcave të ndërhyrjes së shpejtë është përplasur dhe dy persona kanë vdekur.

Sipas raportimeve të mediave lokale, tërmeti ka zgjatur më shumë se një minutë. Lëkundjet janë ndjerë edhe në Guatemalë. Banorët kanë kaluar natën nëpër rrugë.

Një tjetër lëkundje e fuqishme me magnitudë 5.8 ka pasuar atë të 7.2, sipas agjencisë sizmiologjike amerikane Usgs. Tërmeti e ka pasur epiqendrën rreth 10 kilometra nga Santiago Jamiltepec, në shtetin e Oaxaca. Ashtu si dhe tërmeti i parë lëkundjet janë ndjerë edhe në Mexico City.

Ministri meksikan Alfonso Navarrete tha se helikopteri në të cilin po udhëtonte edhe ai, për të shkuar në zonat e goditur nga tërmeti, është përplasur në zonën e epiqendrës së tërmetit, teksa zbriste në tokë. Dy persona kanë vdekur. ’Kam mësuar se dy persona kanë humbur jetën’ ka thënë ministri, i palënduar, pa precizuar numrin e saktë të të lënduarve të tjerë.

https://youtu.be/Gf6owcKU7UQ

http://www.balkanweb.com/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Vrasja në Elbasan, shoqërohen disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politik të PD-së

Disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politikë të Partisë Demokratike në Elbasan janë shoqëruar në polici në lidhje me vrasjen e Pjerin Xhuvanit dhe...