Tensione te protesta e PDIU, Doda: 24 persona u arrestuan me urdhër direkt nga ministri Lleshi

Duhet të lëçisni

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Protestuesit e shoqatës “Çamëria”, mbështetesit e PDIU janë bllokuar gjatë rrugës drejt kryeministrisë nga policia, ku shihen momentet e përplasjes mes aktivistëve dhe efektivëve, ndërsa janë shoqëruar me dhunë disa prej tyre.

Nga protesta, sekretarja e përgjithshme e PDIU, Mesila Doda u shpreh e revoltuar pasi janë arrestuar 24 persona me urdhër direkt nga ministri Lleshi.

Doda shton se sot është shkelet çdo e drejtë në kushtetutë, si dhe e drejta për të protestuar.

“Po shkelet çdo e drejtë në kushtetutë, e drejta për protest është shkelur dhe janë keqtrajtuar dhe janë 24 persona të arrestuar. Janë persona që nuk kanë kryer asnjë akt vandalizmi arrestohen dhe ndalohen me urdhër direkt nga drejtuesit e rendit, më sakt me urdhër të ministrit Lleshi.Ministri Lleshi do njihet si një njeri që ka përdorur gaz lotsjellës, ka përdorur dhunë ka përdorur aktet më të ulta që i ka shtyr forcat policore për të përdorur dhunë ndaj grave, vajzave dhe burrave të moshuar të cilët kanë dal aty për të kërkuar të drejtat e tyre. Ky është një rekord i turpshëm për policinë e shtetit që kanë bërë sot. Sot arriti kulmi pasi na than se kjo është e jashtyligjshëm, jemi në kufirin e një qeveri të diktaturës, vetëm në si shtet nuk lëvizim dot, duhet të ngrihemi dhe të kërkojmë të drejtat tona”, është shprehur Doda.

LAJM I FUNDIT/Tensione te protesta e PDIU, policia shoqeron disa perfaqesues

LAJM I FUNDIT/Tensione te protesta e PDIU, policia shoqeron disa perfaqesues

Publiée par Fax Web sur Mardi 20 octobre 2020

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Javën tjetër fillon dëbora, zonat me reshjet më të dendura

Temperaturat mesatare janë ulur me disa gradë gjatë kësaj jave në vend, ndërsa në vijim pritet që të fillojnë reshjet e dëborë duke na...