Teatrot e mbyllura, Adriana Tolka: Po shkatërrojnë komunitetin teatror

Duhet të lëçisni

Komiteti për Covid mblidhet nesër, paralajmërohen kufizime ekstreme

Ministria e Shëndetësisë në një njoftim për media ka paralajmëruar se nesër Komiteti për vlerësim dhe koordinimin e situatës epidemiologjike rreth Covid-19 do të...

Të bëheshe ministër dhe ti pështyje.. mu në zemër

Nga Anila Hoxha Janë 11 mijë policë në krye te detyrës. Paguhen keq. Me uniforma të dala boje dhe këpucë kartoni. Por ata vazhdojnë ne...

Aksident i trefishtë në Rinas, plagosen 6 persona, nisen me urgjencë drejt spitalit

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Fushë-Prezë mbrëmjen e sotme, ku janë përfshirë 3 automjete. Si pasojë e aksidentit janë dëmtuar 6 shtetas me...

Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie

Parlamenti i Republikës Çeke, ka votuar sot vendimin për të shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme deri në datën 20 Nëntor. Ky vendim vjen pas shpalljes së...

Mëngjesin e kësaj të premteje në studion e “Abc-së së mëngjesit” u diskutua vendimi i qeverisë për të hapur kinematë, ndërsa teatrot vazhdojnë të jenë të mbyllura. Të ftuar për të diskutuar mbi këtë çështje ishin aktorët Adriana Tolka, Genc Fuga, Rita Gjeka dhe Zamira Kita.

Ata e konsideruan këtë vendim absurd, në një kohë kur si kinemaja dhe teatri ofrojnë të njëjtin ambient për shikuesit. Aktorja Adriana Tolka e sheh këtë vendim si një “strategji” për të shkatërruar komunitetin teatror.

“Kushdo gjen një mundësi, kushdo gjen një justifikim. Po nuk e vure të punojë artisti vdes, kjo e vdes krijimtarinë e tij dhe shkatërrimi i komunitetit teatror çon ujë në burimin e sektit që na qeveris. Një pushtet pa teatrin që të ketë ndikim në popull e ka më të lehtë….Po ndikon direkt në jetët tona. Është synim i shktërrimit të komunitetit teatror.”, tha Adriana.

Ndërkohë, aktori Genc Fuga thotë se përtej kësaj ekziston një problem akoma më i madh, që nuk ka asnjë lloj strategjie nga autoritetet për t’ju ardhur në ndihmë në raste përballjeje me një krizë, siç ishte kjo e pandemisë së Covid-19.

Ne u gjetëm të papërgatitur dhe u deshën që të gjithë të paraqisnin protokollet e para për mbrojtje. Ne kemi një çështje tjetër që është më e madhe, që ne nuk kemi strategji, një ligj të rregullimit të profesionit të interpretuesit dhe krijuesit, asnjë lloj aspekti ligjor që në rast krize ne ta kemi thuajse me gjysmë protokoll gati.“, tha Fuga.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Komiteti për Covid mblidhet nesër, paralajmërohen kufizime ekstreme

Ministria e Shëndetësisë në një njoftim për media ka paralajmëruar se nesër Komiteti për vlerësim dhe koordinimin e situatës epidemiologjike rreth Covid-19 do të...

Të bëheshe ministër dhe ti pështyje.. mu në zemër

Nga Anila Hoxha Janë 11 mijë policë në krye te detyrës. Paguhen keq. Me uniforma të dala boje dhe këpucë kartoni. Por ata vazhdojnë ne...

Aksident i trefishtë në Rinas, plagosen 6 persona, nisen me urgjencë drejt spitalit

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Fushë-Prezë mbrëmjen e sotme, ku janë përfshirë 3 automjete. Si pasojë e aksidentit janë dëmtuar 6 shtetas me...

Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie

Parlamenti i Republikës Çeke, ka votuar sot vendimin për të shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme deri në datën 20 Nëntor. Ky vendim vjen pas shpalljes së...

Specialisti: Mos u afroni në brigje, pritet një tjetër cunami! Prefekti i Izmirit: Shteti është në këmbë

Pas situatës së krijuar nga tërmeti i fuqishëm ne Turqi, Presfekti i Izmirti deklaroi se qytetarët duhet të bashkëpunojnë për menaxhimin e kësaj situate...