Të sëmurë dhe me shtëpi të shkatërruar, jetesa e vështirë e familjes Muça në Përrenjas (Film)

Duhet të lëçisni

Shpëtim Idrizi sqaron hedhjen e shishes ndaj eskortës së ministrit grek: Policia u soll në mënyrë agresive me ne (film)

Lideri i PDIU Shpëtim Idrizi, i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” ka sqaruar incidentin e ndodhur sot, ku ai hodhi një...

Idrizi: Rama fliste ndryshe për Çështjen Çame, sot e ka hequr nga fjalori

Kryefjala e ditës së sotme e zhvillimeve të ditës ishte protesta e organizuar nga PDIU dhe shoqata Çamëria kundër vizitës së Ministrit të Jashtëm...

Italia regjistron 89 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, rreth 11 mijë raste të reja

Italia shënon sërish rritje të rasteve të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit janë infektuar 10.874 persona nga 144.737 tamponë të kryer. Në...

Tradhëtari/ Nuk tha një gjysëm fjale për Çamërinë dhe detin e shqiptarëve ia fali Greqisë

Gjatë konferencës me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, Edi Rama nuk ka guxuar as ta përmendë Çështjen Çame. Nuk ka thënë një gjysëm...

Nuk janë pamje që vijnë nga Mesjeta, por nga fshati Gurrë në Përrenjas. Në këtë banesë të shkatërruar jeton familja Muça me 5 pjesëtarë.

Sikur të mos mjaftonte skamja prej vitesh vuajnë dhe nga sëmundje të parikuperueshme. Fëmijët janë të prekur nga sëmundjet të shëndetit mendor, që pavarësisht dëshirës për të jetuar mirë nuk ndihmojnë dot. S’mund të mos lotosh bashkë me Tatjanën që nuk mendon për vete teksa shpreh këtë dëshirë.

Kjo familje goditjen e fundit e mori dy vjet më parë kur kryefamiljarit që vuan nga diabeti sëmundja ju agravua dhe mjekët u detyruan për t’i shpëtuar jetën t’i prisnin këmbën.

Ai la punën në minierë dhe sot nuk ka përfituar ende as kemp. Jetojnë me të ardhur minimaliste në terr të plotë pasi nuk kanë as energji se nuk kanë para ta paguajnë.

“Marrim ndihmë ekonomike dhe kemp për dy vajzat. Gjithsej 25000 lekë në muaj,” tregon ai.

Ne takuam dhe infermieren e fshatit Merushe Muçën, që kujdeset vazhdimisht për shëndetin e kësaj familjeje. Ajo na tregon përpjekjet e saj që kryefamiljari të përfitojë kemp.

“Vij i mas diabetin e ka 300-400 ka raste, aplikuam për kemp tani mbeti prej koronës. Është gjynah që Kadriu mos marrë kemp,” thotë ajo.

Barra më e madhe i ka rënë zonjës së shtëpisë por ajo situatën në familje e përshkruan me dy fjalë.

Ndërsa një fqinje e tyre apelon për ndihmë.

“Këto janë pa përkrahje. Fëmijët i ka të sëmurë, shtëpia është e prishur, rrugë nuk ka. Kanë shumë nevojë për ndihmë.”

Largohemi të trishtuar nga kjo familje, por me shpresën e madhe se dikush do ketë marrë mesazhet e tyre të sinqerta dhe do t’i ndihmojë. /abcnews.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Shpëtim Idrizi sqaron hedhjen e shishes ndaj eskortës së ministrit grek: Policia u soll në mënyrë agresive me ne (film)

Lideri i PDIU Shpëtim Idrizi, i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” ka sqaruar incidentin e ndodhur sot, ku ai hodhi një...

Idrizi: Rama fliste ndryshe për Çështjen Çame, sot e ka hequr nga fjalori

Kryefjala e ditës së sotme e zhvillimeve të ditës ishte protesta e organizuar nga PDIU dhe shoqata Çamëria kundër vizitës së Ministrit të Jashtëm...

Italia regjistron 89 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, rreth 11 mijë raste të reja

Italia shënon sërish rritje të rasteve të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit janë infektuar 10.874 persona nga 144.737 tamponë të kryer. Në...

Tradhëtari/ Nuk tha një gjysëm fjale për Çamërinë dhe detin e shqiptarëve ia fali Greqisë

Gjatë konferencës me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, Edi Rama nuk ka guxuar as ta përmendë Çështjen Çame. Nuk ka thënë një gjysëm...

Diktatura/ Policia dhunon protestuesit e PDIU-së dhe Çamërisë (galeria e fotove dëshmi)

Patriotët e PDIU-së, Shoqatës “Çamëria” dhe Vetëvendosjes janë dhunuar shtazërisht nga policia e Rilindjes. Ata nuk janë lejuar të ushtrojnë të drejtën e protestës paqësore,...