Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Të moshuarit burgosen vullnetarisht: Këtu ka njerëz, nuk jemi kurrë vetëm

Nga Media 0

Për të moshuarit nuk mund të ketë gjë më të tmerrshme se sa vetmia. Këtë e dëshmojnë më së miri të moshuarit japonezë të cilët preferojnë më shumë burgun se sa lirinë në vetmi.
Burgosja vullnetare në këtë vend ka arritur shifra shqetësuese për qeverinë. “Më pëlqen më shumë jeta në burg. Gjithmonë ka njerëz”, thotë një 80-vjeçare.
Në kombin më të vjetër në botë, një në pesë të burgosur është mbi 65 vjeç, ndërsa për shumë prej tyre shkeljet janë të vogla.
Nëntë nga dhjetë gra janë pas hekurave për vjedhje të vogla në dyqane. “Burri im vdiq vitin e kaluar. Nuk kishim fëmijë dhe mbeta vetëm. Në supermarket vodha një pako mishi”, tregon një e moshuar.
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej