- Advertisement -

TAG

Trump

Trump nuk dorëzon pushtetin, dhëndri i kërkon të pranojë humbjen

Jared Kushner, dhëndri dhe këshilltari i Presidentit Donald Trump, i ka kërkuar këtij të fundit të pranojë rezultatin e zgjedhjeve, thanë dy burime për...

Gjykata e Lartë e Amerikës i jep të drejtë Trump për emigrantët

Gjykata e Lartë e Amerikës i ka dhënë të drejtë këtë të martë autoritetit të qeverisë së vendit për të dëbuar emigrantët. Kjo do...

Tërmet për Trumpin? Raporti i hetuesit të posaçëm është gati

Sipas njoftimeve në media, hetuesi i posaçëm, Robert Mueller e ka gati raportin për përzierjen ruse në zgjedhjet presidenciale 2016. Cilat mund të jenë...

Muri me Meksikën, Trump shpall “gjendjen e jashtëzakonshme”

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e murit të...

Jep dorëheqjen diplomati i Donald Trump për Evropën

Diplomati i Departamentit Amerikan të Shtetit për Evropën, Wes Mitchell ka dhënë dorëheqje dhe do të largohet nga posti i tij më 15 shkurt. Sipas...

Vuçiç kundër Trumpit: Nuk mund të pajtohem plotësisht

Pas letrës së dërguar nga presidenti i SHBA-së Donald Trump presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në lidhje me arritjen e një marrëveshje historike Kosovë-Serbi,...

Gjykata, kundër Trumpit: Të rikthehet gazetari i CNN

Një gjykatës në Uashington ka urdhëruar Shtëpinë e Bardhë t’i kthejë lejen e hyrjes reporterit të CNN-it, Jim Acosta, pasi ajo iu revokua nga...

Testi për Trump, amerikanët votojnë sot për Kongresin

Sot elektorali amerikan voton për të zgjedhur Kongresin e ri. Në këto zgjedhjet do të jepet gjykimi për punën e deritanishme të presidentit Donald...

Trump: SHBA ndërpret dhënien e 230 milionë dollarëve për Sirinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, njoftoi se vendi i tij do të pezullojë dhënien e mjeteve në vlerë prej...

Lufta tregtare me Kinën, Trump i gatshëm ta përshkallëzojë

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se është i gatshëm të intensifikojë luftën e tij tregtare me kinën duke vendosur tarifa mbi të gjitha mallrat...

Latest news

Franca vazhdon vaksinimin me Johnson & Johnson

Franca ka në plan të vazhdojë vaksinimet kundër Covid-19 me vaksinën e prodhuar nga Johnson & Johnson, pavarësisht raporteve të efekteve anësore të trombozës...

Mali i Zi: Mohimi i gjenocidit rrezikon qeverinë e reformuar

Ministri malazez i Drejtësisë, Vladimir Leposaviq mohon gjenocidin në Srebrenica të Bosnjës. Kjo mund të shkaktojë shpërbërjen e qeverisë të krijuar vjeshtën e kaluar...

Dy vite nga zjarri, katedralja e Notre Dame vendoset të hapet më 2024, por pa çati

Katedralja e Notre Dame në Paris do të rihapet më 2024, pas zjarrit që e dogji dy vite më parë. Deri më tani janë...

Një roman që të ndjek pas edhe kur e ke mbaruar së lexuari

Nga Miranda Haxhia Kohët e fundit, leximet e librave i kam kryer në udhëtimet e shpeshta Tiranë-Berat e anasjelltas. Ashtu filloi edhe libri “Flama” me...

Drejtshkrimi i gegnishtes ose gegnishtja e standardizueme

Sapo doli nga shtypi libri me rregullat e drejtshkrimit të gjuhës shqipe në gegnisht, botim cilësor i Fondacionit ALSAR. Është hera e parë që botohet...
- Advertisement -