- Advertisement -

TAG

Lidhja e Prizrenit

Kolë Idromeno, çami i Pargës që u përjetësua në Shkodër

Më 12 dhjetor të vitit 1939 u shua artisti i madh Nikolla Idromeno, njeriu i portretit psikologjik, artisti shumëplanësh. Nga Rexhina Biba Nikolla “Kol” Idromeno (Hidhromeno)...

Shënohet 140-vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Kjo e diel shënon 140-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, që në Kosovë do të përkujtohet me aktivitete të shumta, kryesisht në qytetin e...

Lidhja e Prizrenit: Thesalia, Epiri, Shqipëria aktuale, ja pra kombi shiptar,  jemi 3 milion shpirtra

Mediat Britanike në vitin 1880, kur shpallej pavarësia e Shqipërisë: Atdheu ynë duhet të jetë i lirë, i pavarur dhe i qeverisur nga një...

Shqipëria këtej dhe përtej

Nga Enkel Demi Më 3 tetor, 26 vjet më parë u bashkuan dy Gjermanitë. Rrënimi i Murit të Berlinit ndryshoi jo vetëm këtë fuqi botërore,...

Margaritar i historisë së (eks) komunikimit

Nga Albinot Maloku Vështrim librit: ‘Ekskomunikimi si histori e fshehur, i autorit: Milazim Krasniqi, Rozafa, Prishtinë, 2016   “Ekskomunikimi si histori e fshehur” është studimi më i ri i...

Latest news

Polici aksidenton të miturin dhe largohet nga vendngjarja në Pogradec  

Një aksident ka ndodhur ditën e djeshme në qytetin e Pogradecit, ku një punonjës i policisë, duke drejtuar automjetin e tij, ka aksidentuar një...

Dokumente identifikuese, Qeveria e Kosovës vendos reciprocitet ndaj Serbisë

Qeveria e Kosovës ka vendosur masën e reciprocitetit karshi Serbisë sa u përket dokumenteve identifikuese. “Çdo person që paraqitet për kalim të kufirit shtetëror me...

Belgjikë, kapet laborator ilegal drogash brenda bazës ajrore të NATO-s (FOTO)

Policia belge ka bastisur një laborator ilegal drogash ku prodhoheshin droga ilegale, brenda një baze ajrore ku strehohet një pjesë e arsenalit bërthamor të...

Vrasja e Donjeta Pajazitaj/ Flet i vëllai: Motrën ma vranë në…

Ngjarja e rëndë e vrasjes së Donjeta Pajazitaj e ndodhur para shtatë vitesh në Deçan të Kosovës është rikthyer sërish në media pas vendimit...

Aksidentohen turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Një aksident i rëndë është shënuar sot në Tamarë të Kelmendit. Burime bëjnë me dije se një makinë me turistë ka dalë nga rruga,...
- Advertisement -