- Advertisement -

TAG

krizë

Maqedonia e Veriut siguron vaksinën e COVID-19. Do të jetë falas për qytetarët. Shqipëria ka hallin e krizës në Bjellorusi

Maqedonia e Veriut ka arritur që të sigurojë vaksinën duke e përfituar nëpërmjet Polonisë që është një vend i Bashkimit Europian. Ministri i Shëndetësisë, Venko...

A rrezikon të shpërbëhet BE nga kriza COVID-19?!

Për shkak të pandemisë dhe mungesës së solidaritetit BE-ja gjendet në një krizë të vërtetë dhe është në rrezik, thuhet shpesh në këto momente....

“Bujqësia në kolaps”, Basha propozime qeverisë: Ja prioritetet urgjente për përballimin e krizës

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka zhvilluar një takim ditën e sotme me presidentin e Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar Agim Rrapaj dhe drejtoreshën ekzekutive...

Artan Fuga “tallet” me PD, “shuplakë” edhe Ramës: Gjashtë rekomandime për qeverinë, për daljen nga mbyllja e daljes

Akademiku Artan Fuga ka ironizuar sjelljen e PD në këtë situatë pandemie dhe rekomandimet e bëra prej saj për qeverinë për të dalë nga...

Koronavirusi në Gjermani/ Çfarë po ndodh me besueshmërinë e Merkelit?

CDU dhe CSU kanë shënuar rritje masive në sondazhe, qeverisë po i jepet besimi maksimal. Një shenjë, se në kohë krize demokracia në Gjermani...

KE rigrupon fondet/ Futen edhe 100 milionë eurot e premtuara për të ndihmuar rimëkëmbjen e Shqipërisë nga tërmeti

Komisioni Europian kërkon të rigrupojë fondet e buxhetit të BE. Miliona euro duhet të përdoren kundër krizës së Coronës. E re në buxhet -100...

Koronavirusi fut në “krizë” botën për prezervativë. Prodhuesi më i madh pezullon punën

Kriza e krijuar në mbarë botën si pasojë e koronavirusit mund të shkaktojë një mungesë të prezervativëve në tregje. Mungesa, në terma afatgjatë, pritet që...

Zgjidhja magjike e Ramës për krizën/ Pas tërmetit, Arben Ahmetaj merr edhe menaxhimin e koronavirusit

Kryeministri Edi Rama i beson një tjetër detyrë të rëndësishme ministrit të Rindërtimit, Arben Ahmetaj. Kreu i qeverisë ka vendosur të caktojë Ahmetajn si ministrin...

Koronavirusi godet rëndë ekonominë shqiptare (film)

Nga Mimoza Picari Kriza e koronavirusit në Shqipëri ka prekur thuajse të gjithë sektorët e ekonomisë. Të parat që po dëmtohen janë sektorët që lidhen me...

Voltana Ademi kërkon një “protektorat europian”: Krizën e zgjidh një komision administrativ europian

Kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi i ka dërguar një Letër të Hapur trupit diplomatik në Shqipëri, në të cilën bën një propozim tejet intersant...

Latest news

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...
- Advertisement -