- Advertisement -

TAG

filozof

10 strategjitë e manipulimit mediatik shpjeguar nga Noam Çomski (Noam Chomsky)*

Noam Çomski (Noam Chomsky), asht gjuhëtar i famshëm amerikan, filozof, historian, mendimtar, kritik social e aktivist politik i majtë... Përveç studimeve gjuhësore dhe disa kritikave...

Aretesi i Durrësit, filozofi që nuk është njohur më parë

Nga Dorian Hatibi* Qyteti i Durrësit përgjatë historisë është shquar për arkitekturën e spikatur, artin, portin dhe veprat e mëdha inxhinierike, por pak jemi njohur...

Nard Ndoka filozof gjen pemën me kokrra

Nard Ndoka: Aleanca PD-Nard Ndoka = pemë me kokrra (bëhet Nardi deputet) Nard Ndoka: Aleanca Dule-Nard Ndoka = pemë me kokrra (ha Nardi xaxiq) Nard Ndoka:...

5 Euro

Nga Edison Ypi 5 Euro kushtojnë 8 bukë që hahen në një ditë nga 8 familje modeste shqiptare nga ato për të cilat restoranti është...

Aksidenti që i mori jetën Albert Kamysë mund të ketë qenë vepër e KGB-së…

Nga Ilir Seci Pesëdhjetë e gjashtë vjet me parë, më 4 Janar të vitit 1960, do të vdiste në një aksident me makinë, Albert Kamy,...

Ngjashmëri tragjike

Nga Frrok Çupi Cili i ngjan tjetrit?... Njëri prej tyre është kapur në trafik droge dhe është burgosur në Itali, ndërsa tjetri është kapur në trafik...

Vdekja e mësuesit

Nga Ardian Vehbiu Po të më duhej ta përmblidhja me një fjalë, atë çfarë ishte Umberto Eco-ja për mua, do të thoja pa ngurrim: mësuesi. Mësuesi...

Latest news

“Po vdes”, Çiljeta publikon videon: Kam një …

Çiljeta Xhilaga është një nga emrat më të hershëm të estradës shqiptare. Këngëtarja është një ndër artistet më të ndjekura në Shqipëri dhe më...

E rëndë/ 25-vjeçarja gjendet e vdekur në mes të rrugës

Një 25-vjeçare është gjetur e vdekur ditën e sotme në rrugën “Lekë Dukagjini” në Prishtinë. Lidhur me ngjarjen e rëndë, vdekjen e saj e...

Covid-19/ Rriten frikshëm infektimet, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Sipas të dhënave të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, rezulton se numri i të infektuarve me Covid-19 në vend është në rritje nga dita...

Grabitën 4 banesa, policia italiane arreston 4 shqiptarë

Policia italiane ka arrestuar 4 shqiptarë, pasi akuzohen për grabitjen e katër banesave. Sipas mediave italiane 4 shqiptarët nga mosha 22 deri në 37...

Bashkëshorti i saj erdhi nga Italia për ta kërcënuar, shqiptarja tregon historinë e dashurisë që nisi në 97-ën

“Në fund të fundit, e vërteta doli në pah, tani që zyra jote (naziste) në Tiranë është e mbyllur, duhet të jesh më e...
- Advertisement -