- Advertisement -

TAG

filozof

10 strategjitë e manipulimit mediatik shpjeguar nga Noam Çomski (Noam Chomsky)*

Noam Çomski (Noam Chomsky), asht gjuhëtar i famshëm amerikan, filozof, historian, mendimtar, kritik social e aktivist politik i majtë... Përveç studimeve gjuhësore dhe disa kritikave...

Aretesi i Durrësit, filozofi që nuk është njohur më parë

Nga Dorian Hatibi* Qyteti i Durrësit përgjatë historisë është shquar për arkitekturën e spikatur, artin, portin dhe veprat e mëdha inxhinierike, por pak jemi njohur...

Nard Ndoka filozof gjen pemën me kokrra

Nard Ndoka: Aleanca PD-Nard Ndoka = pemë me kokrra (bëhet Nardi deputet) Nard Ndoka: Aleanca Dule-Nard Ndoka = pemë me kokrra (ha Nardi xaxiq) Nard Ndoka:...

5 Euro

Nga Edison Ypi 5 Euro kushtojnë 8 bukë që hahen në një ditë nga 8 familje modeste shqiptare nga ato për të cilat restoranti është...

Aksidenti që i mori jetën Albert Kamysë mund të ketë qenë vepër e KGB-së…

Nga Ilir Seci Pesëdhjetë e gjashtë vjet me parë, më 4 Janar të vitit 1960, do të vdiste në një aksident me makinë, Albert Kamy,...

Ngjashmëri tragjike

Nga Frrok Çupi Cili i ngjan tjetrit?... Njëri prej tyre është kapur në trafik droge dhe është burgosur në Itali, ndërsa tjetri është kapur në trafik...

Vdekja e mësuesit

Nga Ardian Vehbiu Po të më duhej ta përmblidhja me një fjalë, atë çfarë ishte Umberto Eco-ja për mua, do të thoja pa ngurrim: mësuesi. Mësuesi...

Latest news

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Kosova drejt KARANTINËS, ministri i Shëndetësisë paralajmëron rikthimin e kufizimeve për shkak të situatës së COVID-19

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj ka paralajmëruar qytetarët se mund të ketë rikthim të kufizimeve për shkak të situatës me COVID-19. Ai tha...
- Advertisement -