- Advertisement -

TAG

enver hoxha

1961/ Motrat e vëllezërit kinezë në plazhet e “Shqipërisë së lumtur socialiste”

Varfëria e mjerimi shqiptar dhe propaganda komuniste,  në objektivin e gazetarit gjerman Hari Ham Nga Robert Elsie Propaganda komuniste në Shqipërinë e varfër dhe “vëllezërit kinezë...

Foto tronditëse të dëbimit të çamëve nga Greqia më 1945

Nga Robert Elsie Çamët, të njohur në greqisht si Tsamides, janë shqiptarë, të cilët banojnë në pjesën më jugore të trevave shqipfolëse. Krahina e tyre,...

Dy fjalë për bosin e bosave, Shkëlzen Berishën, Edi Ramën dhe Ema Andrean

Nga Milaim Zeka Djali i Sali Berishës, Shkëlzeni, me shumë të drejtë, dhe pa asnjë gabim, mund të quhet bosi i bosave të Shqipërisë. Nuk ka...

Ana e errët e luftës partizane dhe leksionet e shokut Enver për seksin

Letra e diktatorit për kurvëritë partizane në brigadën e VII-të sulmuese, atje ku kishte plasur vjedhja dhe abuzimi seksual mes shoqeve e shokëve partizanë...

Referendumi i 9 prillit dhe një histori zgjedhjesh në PS

Si u kthye tradita 50-vjeçare e votës unanime në Partinë Socialiste Më 12 qershor 1991, Fatos Nano u zgjodh kryetar me votat unanime të anëtarëve...

Xhirojnë në boshllëk rreth Fatos Nanos

Nga Frrok Çupi Në kongresin e Partisë Socialiste ndodhi që të gjitha palët i erdhën rrotull Fatos Nanos. Të gjithë xhiruan në kotësi. Veprën kongresiste mund...

Kongresi i 8-të apo i 18-të i Partisë Socialiste

Nga Enver Hoxha tek Edi Rama, historia e Partisë Socialiste përmes fotografimit të statutit  dhe stemave partiake Më 12 qershor 1991, logoja e Partisë së...

Njëri fle, dhe tjetrin e ha vreri

Nga Spartak Ngjela Në një kohë pritjeje, ai që pret mund të jetë real ose i gënjyer. Në një kohë pritjeje ndodh që njeri pret...

Kalërimi i vdekjes

Nga Enkel Demi Në të gjitha besimet monoteiste vdekja konsiderohet kalim në një jetë tjetër, vazhdimësi, dëlirësi në shumë raste. Shqiptarët besimpakë dhe në shumicën...

Të kërkosh njeriun tek anti-njeriu

Për të disatën herë shqiptarët patën në prime time performancën e vejushës së diktatorit komunist, Nexhmia Hoxha e cila këtë herë u shit si...

Latest news

36-vjeçari tenton të vetëvritet me thikë në banesën e vjehrrit

Një 36-vjeçar banues në Tiranë ka tentuar të vetëvritet me mjet prerës, në banesën e vjehrrit. Sipas policisë 36-vjeçari ndodhet në spitalin rajonal në Fier,...

Rritja e rasteve me COVID-19, kryeministri francez: Nuk përjashtohet një lockdown i ri

Kryeministri i Francës, Jean Castex nuk e ka përjashtuar mundësinë e një bllokimi të ri. Lidhur me situatën e koronavirusit që sa vjen dhe përkeqësohet...

Qarkullonte me armë zjarri me vete, arrestohet 30-vjeçari në Tiranë

Policia e Tiranës ka arrestuar një 30-vjeçar pasi i është gjetur një armë në një çantë të vogël që mbante me vete. Po ashtu,...

Përplasja mes Elisa Spiropalit dhe Rudina Hajdarit, Abazi: Kundër spektaklit në politikë

Zëdhënësja e qeverisë Elisa Spiropali dhe deputetja Rudina Hajdari kanë replikuar me tone të ashpra në Kuvend për kodin zgjedhor, lidhur me këtë ka...

Pas tërmetit me magnitudë 4.2, regjistrohen të tjera lëkundje gjatë natës në Cërrik e Belsh

Lëkundje tërmeti janë ndjerë përgjatë natës në qarkun e Elbasanit, ku epiqendra ka qenë Belshi. Pas lëkundjeve të forta të djeshme që u regjistruan...
- Advertisement -