- Advertisement -

TAG

enver hoxha

1945/ Porosia e diktatorit Hoxha për trajtim të mirë të minoritetit, të hapet gjimnaz në gjuhën greke

Ndërsa popullsia çame endej nëpër çadra në varfëri e mjerim dhe e tradhëtuar nga komunistët që nënshkruan marrëveshjen me grekët për të ndalur kthimin...

Raporti i OKB-së: Shqipëria duhet të hetojë krimet e komunizmit

Në raportin e OKB-së lidhur me periudhën e komunizimit thuhet se "Shqipëria duhet të punojë në mënyrë të veçantë për rikthimin e të drejtave...

Tetor 1945/ Kur Enver Hoxha i mohoi shtetësinë shqiptarëve, çamëve dhe kosovarëve

Letra e ministrit të Punëve të Brendshme drejtuar kryeministrit dhe përgjigja negative e tij për kërkesën e popullsisë së Çamërisë dhe Kosovës. Rreth një vit...

Sdudimi i OSBE/ Shifrat e frikshme, 52% e shqiptarëve duan Enver Hoxhën

Duket që dashuria për Enver Hoxhën ndër shqiptarët ende nuk ka shteruar Të paktën kështu thotë sdudimi i mbështetur nga OSBE dhe ralizuar nga IDRA,...

Dokumenti/ Si i manipuloi Enver Hoxha zgjedhjet e 2 dhjetorit 1945

Vjedhja e votave, modeli komunist si mallkim që e përndjek Shqipërinë deri në ditët e sotme. Bajram Isufi, Xhafer Muja, Ramdan Halilaj në Kukës dhe...

Vrasjet e ballistëve në Lushnjë i ka pranuar si krim edhe Partia e Punës dhe Mehmet Shehu

Nga Kastriot Dervishi Për enveristët që nuk e dinë ende se vrasjet e ballistëve në Lushnjë i ka pranuar si krim edhe partia e tyre. Prej...

Mars 1978/ Avioni i parë që fluturoi nga Tirana drejt Athinës

Kjo është bileta e parë, në ditën e parë të udhëtimit me aeroplan përmes një linjë midis Shqipërisë dhe Greqisë. Ka ndodhur më 23...

Peza dhe Postriba

Peza e Postriba, janë dy katunde të Shqipërisë që identifikohen me dy ngjarje shumë të rëndësishme në historinë e këtij vendi. E para, për Konferencën...

1943/ Mehmet Shehu: Në Veri nuk do lëmë shtëpi e njeri në këmbë

Ana e errët e luftës partizane/ Letra e Liri Gegës drejtuar Ramadan Çitakut, i cili në atë kohë quhej “Baca”. Në letër pasqyrohet e...

Letra e nënës Drane për Nënë Terezen: Gonxhe, të puth nanëlokja

Kërkesat e refuzuara nga diktatori që ajo të kthehej në tokën e saj për të takuar të ëmën, Drane e motrën Age, të cilat...

Latest news

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.” (film)

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

30-vjetori i Shoqatës Patriotike “Çamëria”, përkujtimore e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë (film)

Sot po mbahet 30-vjetori i Shoqatës “Çamëria”. Ky përvjetor përkujton gjenocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë dhe rikthimin e të drejtave të tyre të mohuara. Lajmin...

Të vaksinuarit duhet të kenë disa privilegje, ja çfarë sugjeron ministri gjerman

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas ka thënë se "njerëzit e vaksinuar duhet të lejohen të ushtrojnë përsëri të drejtat themelore" duke përfshirë...
- Advertisement -