- Advertisement -

TAG

Bilal Xhaferri

Si u fundos Bilal Xhaferri pas kritikës tek Lidhja e Shkrimtarëve të romanit “Dasma” të Ismail Kadaresë (film)

Pak ditë më parë në qytetin e Sarandës, u përurua obelisku kushtuar Bilal Xhaferrit, shkrimtari i talentuar i viteve '60, që diktatura komuniste e...

“Çamët e pabesë” si kundërshtarë politikë të regjimit komunist/ Rasti i disidentit Bilal Xhaferri

Nga Ilir Ademaj Në harkun kohor nga dhjetori 1944 deri në 2 dhjetor 1945 Partia Komuniste Shqiptare (PKSh) u angazhua me disa detyra. Një nga to...

Baladë çame

Nga Bilal Xhaferri Ylberi, si një përshëndetje e përlotur lamtumirë, u zhduk matanë largësive, mbi kreshtat e flakëve, nëpër shi… Matanë largësive u zhduk e përflakur Çamëria dhe të...

Hesht në errësirë Çamëria shkretëtirë…

Nga Bilal Xhaferri Ndali çapin kopeja e ulqve Në errësirën e thinjur me flokë bore. Ndali çapin pranë staneve të heshtura Kopeja e egër e pyjeve çame. S’dëgjohen të...

Balada Çame e Bilal Xhaferrit (film)

Vargjet e poetit të Çamërisë vijnë përmes zërit të mrekullueshëm të Enkeleda Ariftit dhe muzikës së Edmond Zhulalit. Balada Çame me vargjet e poetit të...

Biri jetim i Çamërisë, poeti i “nemun” Bilal Xhaferri

Bilal Xhaferri, shkrimtari që sfidoi përndjekjen komuniste. Rrëfimi motrës Antika: Ishte 12 vjeç, ndërsa unë isha 4. Qaja shumë kur i thosha: Dua mamanë! E...

Dje, ishte ditëlindja e Bilal Xhaferrit, por në Shqipëri nuk ia var kush

Nga Ilir Seci Sot është datëlindja e shkrimtarit Bilal Xhaferri, u lind më 2 nëntor 1935 në Ninat, Konispol. Kur ishte vetëm 8 vjeç i...

Nasho Jorgaqi në dosjen e Sigurimit të Shtetit për Bilal Xhaferrin

Prill 1973/ Qani Tartale: Si komunist e punëtor operativ dëshmoj ç’më thanë shokët e lidhjes për poetin armik të popullit dhe si e mbështetën...

Ilir Meta me krushqit grekë në Athinë

Nga Arben Llalla Pa nisur mirë është përfolur mjaft vizita e disa ditore në Athinë e kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë dhe njëkohësisht kreut të...

Latest news

Degradon situata mes dy vëllezërve, heqin rripat për tu rrahur live në emision (film)

Të ftuar në seancën e ndërmjetësimit “Shihemi në Gjyq” kanë qenë dy vëllezër të cilët prej kohësh janë në konflikte me njëri-tjetrin dhe nuk...

Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në...

I nxehti dhe sëmundjet e zemrës, mjeku: Shmangni futjen në ujë të ftohtë!

Gjatë verës, i nxehti është armiku kryesor i personave që vuajnë nga patologji kardiake. Mjeku kardiolog, Taulant Gishto, shpjegon se të rrezikuar nga temperaturat...

E dashura e tradhtoi me gjyshin, i riu bën deklaratën tronditëse: Djali im është njëkohësisht xhaxhai im

Një i ri ka vendosur të ndajë me gjithë ndjekësit në TikTok historinë e tradhtisë, pikërisht faktin se e dashura e tij e ka...

Të shtëna armësh gjatë një feste, plagosen 3 fëmijë (film)

Tre fëmijë janë plagosur nga të shtënat që janë regjistruar gjatë një feste në Toronto. Autoritetet policore të Kanadasë kanë njoftuar se të plagosur kanë...
- Advertisement -