Studimi: 9% e të infektuarve mund të preken sërish nga Covid-19

Duhet të lëçisni

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...

Plan masash për sigurimin e zgjedhjeve/ Policia: 74 objekte të rëndësishme merren në ruajtje që sot

Nëndrejtori i Policisë së Shtetit Albert Dervishaj, theksoi se policia kalon në gatishmëri dhe shërbim të përforcuar për zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë...

Në këtë kohë pandemie pikëpyetjet dhe shqetësimet janë të shumta, një ndërto është ajo e mundësisë së riinfektimit me Covid-19 tek personat që e kanë kaluar njëherë.

Sipas studimit më të fundit të publikuar në Gazetën Europiane për kërkimet klinike, kërkuesit shkencorë të Universitetit të Graz në Austri, në bashkëpunim me Agjencinë Austriake për Shëndetin dhe Sigurinë Ushqimore, dhe Universitetin Stenford në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, studiona të gjithë popullsinë e Austrisë.

Të gjithë të infektuarit në periudhën 22 Shkurt – 30 Prill 2020 u identifikuan përmes kartës së tyre të identitetit dhe infektimet e tyre u krahasuan në valën e dytë 1 Shtator – 30 Nëntor 2020 me infektimet për herë të parë të pjesës tjetër të popullatës.

Në detaje u studiuan 14.800 persona që e kishin kaluar infeksionin, dhe 8.885.640 persona që nuk ishin infektuar në pranverë. Në valën e dytë të epidemisë, shtator-nëntor 2020 u zbuluan: 40 reinfektime të vetme, dhe 253.581 infektime të reja.

Sipas këtyre të dhënave raporti i mundësisë së riinfektimit është 9%, ndërsa efikasiteti i mbrojtjes nga riinfektimi është 91%. Ndërkohë vaksinat e miratuara deri tani kanë efektivitet nga 70% deri në 94.7%.

Autorët e këtij raporti arrijnë në përfundimin se pas studimit të popullsisë austriake në një hark kohor prej 6 muajsh ka vetëm 9 për qind të mundësisë për riinfektim me Covid 19. Ndërkohë që mbrojtja nga koronavirus pas infektimit natyror është e krahasueshme me nivelin më të lartë të efikasitetit të vaksinave antiCovid.

Në këtë raport nuk flitet për analizat serologjike apo përqindjen e antitrupave të pranishëm tek personat që kanë kaluar Covid.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...

Plan masash për sigurimin e zgjedhjeve/ Policia: 74 objekte të rëndësishme merren në ruajtje që sot

Nëndrejtori i Policisë së Shtetit Albert Dervishaj, theksoi se policia kalon në gatishmëri dhe shërbim të përforcuar për zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë...

Vendimi për emigrantët që vijnë nga Greqia, Gjykata Administrative shpall moskompetencën për ankimimin e LSI, ja çfarë pritet

Gjykata Administrative shpall mos-kompetencën për ankimimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim për karantinimin e emigrantëve shqiptarë që kthehen nga Greqia. Administrativja e kalon për...