Sot me famë ndërkombëtare, këngëtari rrëfen paragjykimet në Itali (film)

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Mbrëmjen e kësaj të shtune në emisionin “Soiree” me Jonida Shehun ka qenë i ftuar baritoni i njohur Gëzim Myshketa për të folur për librin me CD muzikore që ka publikuar.

Në qendër të këtij projekti të artistit janë këngët tradicionale që vijnë të përpunuara nga bashkëpunëtorët e tij me nga një historik e kuriozitete rreth tyre.

Gëzim Myshketa gjithashtu ka rikujtuar fillimet e tij në Itali dhe nuk ka mohuar që e kanë paragjykuar që vinte nga Shqipëria.

“Unë e kam ndjerë problemin e nacionalitetit, ta themi troç. E kam ndjerë në vitet e para kur kam qenë në Itali ’99-2000. Jo se tani nuk ka paragjykime për shqiptarët. Ta flasim hapur dhe të jemi të sinqertë. Atëherë ka qenë një situatë që kishe frikë t’i thoje dikujt sidomos në zonat rurale dhe në qytete të vogla”, është shprehur Gëzim Myshketa.

Baritoni i njohur ka treguar se ka punuar kamarier dhe merrte shumë bakshishe, pasi klientet i kërkonin që t’ju këndonte këngë.

“Bënin batuta ‘albanese ke ardhur me gomone’. Po flas sidomos për vitet e para, pastaj i njeh njerëzit, bën që njerëzit të të njohin ty, e dinë se çfarë qëllimesh ti ke. Mua më ka ndihmuar shumë fakti që studioja për kanto dhe jetoja në Parma që ata hanë bukë e djathë e muzikë lirike. Momentin që ti i thoje studioj në Konservator për kanto zhdukej çdo lloj paragjykimi. Më thoshnin na këndo ndonjë këngë. Bëja shumë bakshishe atëherë kur isha kamarier me këngë. Isha kamarieri më i pasur i lokalit”, ka treguar Myshketa.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...