Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Skandal me restaurimet e objekteve kulturore/ Çatia e Xhamisë së Pazarit të Gjirokatrës vishet me mozaikë tualeti (foto)

Nga Ejona 0

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka bërë publik një rast të zhbërjes së monumenteve tona kulturore.

Çatia origjinale e Xhamisë së Pazarit të Gjirokatrës është me rrasa guri të vendosura mbi njëra tjetrën ndërsa pas transformimit është veshur me mozaikë që përdoren për shtrimin e tualeteve apo vaskave të dushit.

Vasili shprehet se Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ka plotësisht të drejtë kur thotë se trashëgimia kulturore ka mbetur në duar të sharlatanëve dhe profanëve!

Postimi i plotë:

Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise Kulturore ka 1000% te drejte per tjetersimin bastardues dhe jo restaurues te xhamise se Pazarit ne Gjirokaster!

Catia origjinale eshte me rrasa guri te vendosura mbi njera tjetren kurse sharlatanet e veshin sikur te ishin pllaka qe mbulojne mure tualeti zyrash.

Forumi me shume te drejte ngre alarmin e zhberjes dhe shperfyrimit kryq e themel te vlerave kulturore ane e mbane vendit!

Forumi ka plotesisht te drejte kur pohon se trashegimia kulturore ka mbetur ne duar te sharlataneve dhe profaneve!

Forumi me mjaft te drejte tregon se kemi nje kryeminister thellesisht injorant dhe te pagdhendur!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej