Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Situata pas tërmetit, Duma: Durrësi pësoi një eksod të dytë, zgjidhja e vetme ndihmat nga BE

Nga Klodiana 0

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma ka komentuar mënyrën se si po menaxhohet situata pas tërmetit të 26 nëntorit.

E ftuar në emisionin “Kjo Javë”, Duma deklaroi se pas tërmetit të 26 nëntorit, në ditët e para Durrësi pati një ikje masive, një eksod të dytë. Ndër të tjera ish deputetja e PD tha se buxheti i shtetit nuk e përballon dot këtë tragjedi dhe se zgjidhjen për situatën e sheh vetëm tek ndihmat nga Bashkimi Europian.

“Që të nesërmen e tërmetit kam qenë në terren. Ditët e para ka qenë një shkretëtirë shumë e trishtë. Ikja pas dy ditëve, aty ishte një lloj eksodi i dytë. E mbaj mend eksodin e parë me anije, ky ishte i dyti. E trishtë dhe e dhimbshme. Kush ka kaluar në zonat ku banesat kanë rënë është shumë e tmerrshme. Ditë të kobshme kanë qenë. Ende sot nuk ka asnjë siguri. Një nga gjërat që pak është thënë ka qenë ndihma e munguar psikologjike. Kapacitetet duhet të vinin nga të gjitha vendet. Sidomos asistenca për fëmijët. Ajo që shikoj në tërësi sot është një negativitet i madh kudo. A është e pranueshme plotësisht, a është e kurueshme po, a po kurohet, jo? Më vjen keq ta nis kështu. Kisha vendosur që çështjen e Edi Ramës se si po qeveris ta quaja çështje të zhdukur, ishte një çështje që shqiptarët e shikonin përditë”, ka thënë Duma.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej