Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shuhet Liri Belishova, gruaja që i qëndroi përballë Enver Hoxhës

Nga admin 0

Ka ndërruar jetë në moshën 92 vjeçare, Liri Belishova, një nga ish-drejtueset e Partisë Komuniste. Ajo kaloi në një kalvar vuajtjesh, sepse guxoi të mendonte të kundërshtonte Enver Hoxhën, madje i shkoi në mendje ta zevëndësonte në krye të të udhëheqjes komuniste.

Për pasojë u burgos, internua, ndërsa u përball dhe me dhimbjen e humbjes së vajzës së saj të vetme.

Liri Belishova lindi në 19 tetor 1926.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej