Shtyrja e hapjes së universiteteve, Xhemollari: Vendim i qëllimshëm, s’është në favor të studentëve

Duhet të lëçisni

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Rigers Xhemollari, drejtues i Organizatës “Qëndresa Qytetare” komentoi vendimin e marrë nga Komiteti Teknik që Universitetet të zhvillojnë vetëm mësim online të paktën për muajin e parë të hapjes. I ftuar në “Abc-ja e mëngjesit”, Xhemollari tha se ky vendim i zhyt Universitetet në një mungesë efektiviteti dhe se sipas tij, duke qenë se ekspertët janë shprehur se virusi bëhet më i rrezikshëm me ardhjen e të ftohtit, zhvillimi i mësimit online mund të zgjatet edhe më shumë.

“Seminaret do të zhvillohen fizikisht dhe leksionet online. Ky vendim erdhi dy ditë para se të fillojë Universiteti kur të gjithë ishin përgatitur që mësimi të zhvillohej fizikisht. Bazuar në një studim rreth 40 përqind e studentëve jetojnë në banesa me qera, që domethënë se kanë siguruar një banesë. Vetëm një muaj të paguajnë për qeratë rreth 2.8 milionë euro dëm nga buxheti i familjeve. Ky vendim do ta dëmtojë sistemin arsimor dhe brezat që do të diplomohen pasi bëhen dy vite online. besoj se dhe ekspertët janë shprehur që me ftohjen e motit, virusi bëhet më i rrezikshëm.Çfarë do të bëjnë me qeratë, Kush i siguron që muajin tjetër do të fillojë mësimi në universitete?“, tha ai.

Ai e cilësoi këtë vendim si të qëllimshëm në një kohë kur vendimi u mor dy ditë para hapjes së Universiteteve dhe kur studentët kanë paguar për shtëpitë me qera apo qëndrimin në konvikte.

/abcnews.al

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 37 raste dhe 3 humbje jete këtë të dielë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1862 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 37 qytetarë. Rastet pozitive...