Shqipëria, lobim në KE për financimin e IAP

Duhet të lëçisni

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Raporti i DASH/ Basha rendit një tjetër “dështim” të Ramës: Në Shqipëri nuk është e lehtë që të bësh biznes

Duke iu referuar raportit të DASH, që theksonte se në vendin tonë është e vështirë që të bësh biznes, vjen një reagim nga kryetari...

Inceneratorët, Kryemadhi: Ahmetaj nuk ka firmosur, është frikacak

Monika Kryemadhi, Kryetarja e LSI e ka cilësuar ministrin e rindërtimit Arben Ahmetajn frikacak, pasi nuk ka firmosur në kontratat për inceneratorët. Kryemadhi tha në...

“Dola kundër inceneratorëve”, Kryemadhi: Koka u ankua tek ish-kryetari i LSI

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Intehrim, Monika Kryemadhi ka folur në emisionin “Opinion” në lidhje me denoncimin e saj për inceneratorët. Kryemadhi tha se eksponentë...

Gazsjellësi 511 km, nis nga vendi ynë e përfundon në Kroaci

Shqipëria, Mali i Zi dhe Kroacia po kërkojnë nga Komisioni Europian financime për ndërtimin e një degëzimi të gazsjellësit TAP. I njohur si projekti IAP ky degëzim 511 kilometra i gjatë do të transportojë drejt vendeve që furnizon 5 milion metër kub gaz në vit. Linja dytësore e gazsjellësit TAP që do të furnizojë Malin e Zi, Kroacinë, Bosnjën dhe Kosovën nëpërmjet Shqipërisë. Burimet zyrtare nga Enti Rregullator i Energjisë bëjnë me dije qeveria  shqiptare ka aplikuar tashme për financime dhe po punohet ngushtësisht me qeveritë e dy shteteve te tjera ku kalon ky projekt, Malit te Zi dhe Kroacisë për sigurimin e këtyre fondeve e duke shkuar drejt realizimit te këtij projekti. Gjatësia e këtij tubacioni do te jete 511 km, do te transportoje 5 milion metër kub në vit, sasi kjo që do të ndahet ndërmjet Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi, Bosnjës dhe Kroacisë.

Projekti TAP në vendin tonë tashmë ka hyrë në periudhën e implementimit të tij, ose në fazën e ekzekutimit, dhe pas tij do te kemi ndërlidhjen me projektin tjetër IAP.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Raporti i DASH/ Basha rendit një tjetër “dështim” të Ramës: Në Shqipëri nuk është e lehtë që të bësh biznes

Duke iu referuar raportit të DASH, që theksonte se në vendin tonë është e vështirë që të bësh biznes, vjen një reagim nga kryetari...

Inceneratorët, Kryemadhi: Ahmetaj nuk ka firmosur, është frikacak

Monika Kryemadhi, Kryetarja e LSI e ka cilësuar ministrin e rindërtimit Arben Ahmetajn frikacak, pasi nuk ka firmosur në kontratat për inceneratorët. Kryemadhi tha në...

“Dola kundër inceneratorëve”, Kryemadhi: Koka u ankua tek ish-kryetari i LSI

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Intehrim, Monika Kryemadhi ka folur në emisionin “Opinion” në lidhje me denoncimin e saj për inceneratorët. Kryemadhi tha se eksponentë...

PD: Ka ardhur koha për ndryshim, më 25 prill Shqipëria fiton

Partia Demokratike, me anë të një reagimi në rrjetet sociale, shprehet se Shqipëria dështoi, sepse u mor peng nga Rama. Në reagimin e PD-së thuhet...