Shpëtim Idrizi: Marrëveshja e Ramës me opozitën në Parlament, një farsë (film)

Duhet të lëçisni

Bie nga lartësia duke punuar, 59-vjeçari nga Korça dërgohet me helikopter drejt Tiranës

Një 59-vjeçar është plagosur rëndë në Korçë, pasi ka rënë nga lartësia duke punuar. Sipas informacioneve nga policia bëhet e ditur se një shtetas i...

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Shpëtim Idrizi, kryetar i Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet, i ftuar në A 2 CNN ka folur për zhvillimet e fundit politike dhe konkretisht për ndryshimet në kodin zgjedhor.

Idrizi e quajti një farsë marrëveshjen e Ramës me opozitën në parlament. “Ka një marrëveshje politike që u finalizua më 5 qershor, e cila nuk është një marrëveshje mes dy partive të mëdha, por mes opozitës, mazhorancën dhe garancinë e të gjithë faktorit ndërkombëtar. Ndërkohë, marrëveshja e Ramës me opozitën në parlament është një farsë”.

Idrizi thekson se është hera e parë në 30 vite që bëhet një marrëveshje politike me kaq shumë faktorë të përfshirë, por shton se është edhe hera e parë që një marrëveshje prishet nga njëra palë. “Ata që janë në opozitë sot janë pa parti dhe disa prej tyre do të hyjnë në listat e Edi Ramës”.

Për Idrizin, heqja e koalicioneve tregon frikën e Edi Ramës në zgjedhje, ndërsa thekson se ndryshimi i kushtetutës në këtë situatë është i jashtëligjshëm.

“Meraku që unë kam sot është heqja e koalicione dhe prishja e kushtetutës me një precedent, ku një vit para zgjedhjeve nuk mund të ndryshohet kushtetuta dhe në një situatë ku jemi në emergjencë kombëtare për shkak të pandemisë”, theksoi Idrizi.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Bie nga lartësia duke punuar, 59-vjeçari nga Korça dërgohet me helikopter drejt Tiranës

Një 59-vjeçar është plagosur rëndë në Korçë, pasi ka rënë nga lartësia duke punuar. Sipas informacioneve nga policia bëhet e ditur se një shtetas i...

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...