Shpata apo Biçaku i Damokleut?

Duhet të lëçisni

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Debati Biden-Trump/ Sipas sondazhit të CNN fitoi Joe Biden. Po ku gaboi Biden? (film)

Sipas një sondazhi të shpejtë të rrjetit CNN, Joe Biden e ka fituar debatin ndaj Donald Trump me rezultatin 53 % kundër 39...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Publikohet dokumenti/ Zbardhet vlera e makinës BMW, Lleshaj harxhoi plot 100 milionë lekë

Përfundimisht zbardhet vlera e makinës BMW e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj. Sipas dokumentit që është paraqitur në gjykatë, një letër e kompanisë BMW...

Nga Dritan Shano

Në shekullin e IV para Krishtit, Damokleu e shihte Mbretin Dionis me zili dhe donte të ishte në vend të tij.

Mbreti Dionis ja plotësoi këtë dëshirë dhe për një ditë e uli në fronin e tij mbretëror. Mbi të qëndronte një shpatë e lidhur me një qime të bishtit të kalit, si kujtesë që vërtetë është fat të jesh mbret, por ama frika dhe ankthi nga rreziku konstant shoqërojnë mbretërimin gjithë kohën.

Damokleu nuk e çoi deri në fund ditën e tij të mbretërimit nga frika e shpatës që i lëkundej mbi kokë, sepse kuptoi që bashkë me fatin dhe pushtetin e madh vjen edhe rreziku dhe përgjegjësia e madhe.

Të pushtetshmëve në Shqipëri nuk i bën syri dritë, ata duan të jenë në pushtet dhe nuk kanë frikë nga pushteti, përkundrazi tmerrohen nga mospasja e tij.

Kjo, ndoshta vjen se ligj pas ligji, vendim pas vendim, veprim pas veprimi në këto 30 vjet këta të pushtetshëm Shpatën e Damokleut e kanë zëvendësuar me Garuzhden e Damokleut dhe Zarfin e Damokleut…

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Debati Biden-Trump/ Sipas sondazhit të CNN fitoi Joe Biden. Po ku gaboi Biden? (film)

Sipas një sondazhi të shpejtë të rrjetit CNN, Joe Biden e ka fituar debatin ndaj Donald Trump me rezultatin 53 % kundër 39...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Publikohet dokumenti/ Zbardhet vlera e makinës BMW, Lleshaj harxhoi plot 100 milionë lekë

Përfundimisht zbardhet vlera e makinës BMW e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj. Sipas dokumentit që është paraqitur në gjykatë, një letër e kompanisë BMW...

Drane Jakja, nëna që sfidoi komunistët me kufomën e të birit

Si e zhvarrosi djalin 2-vjeçar për të mos e lënë në kampin e Tepelenës. Historia rrënqethëse e gruas që kaloi gjashtë regjime. Nga Luljeta Progni Drane...