Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shkrimtari Primo Shllaku: Teatri është “tempull” që përpunon ndërgjegjen njerëzore (film)

Nga 27.al 0

Shkrimtari, përkthyesi Primo Shllaku i ftuar në “ABC e Mëngjesit” ka folur për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe qëndrimin e shoqërisë.

Ai shpreh se marrja e pushtetit në vendin tonë shihet si qëllim për tu bërë i pakontrollueshëm. Gjithashtu ai theksoi se demokracia kërkon sistem, ndërsa shtoi se diktatura është një makinë që ecën vetëm përpara.

“Unë i kam edhe emocionet e teatrit, jam rritur atje. Teatrin e kam artin e parë në të cilin kam ndjerë shijen e të bukur. Artistikisht jam tronditur për herë të parë në teatër”, u shpreh ai.

Gjatë bisedës në studio shkrimtari tha më tej se teatri i ri nuk do të ketë frymën e “tempullit”. “Teatri është tempull, jo në kuptimin fetar, por sepse ne futemi në teatër dhe dalim më të mirë në një shfaqje.  Teatri është vendi që përpunon shumë e më shumë ndërgjegjen njerëzore”, u shpreh më tej Shllaku.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej