Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shkon në 60 numri i viktimave nga protestat në Irak, ndërhyn skuadra anti-terror

Nga Ejona 0

Ka shkuar në 60 numri i viktimave të shënuara 48 orët e fundit nga protestat në Irak.

Qeveria shiite ka urdhëruar ndërhyrjen emergjente të repartit special të anti-terrorizmit në dy qytete: Bagdad dhe Nasiria për shkak se situata ka dalë jashtë kontrollit.

“Protesat tona janë paqësore. Ne vetëm po valëvisim flamuj dhe po hedhim shushe uji, por ata vazhdojnë të na godasin me bomba dhe gaz lotsjellës”, rrëfen për “Reuters” protestuesi 33-vjeçar Silëan Ali.

Forcat e sigurisë janë akuzuar nga organizatat ndërkombëtare të të drejtave të njeriut se po ushtrojnë dhunë të pashembullt ndaj protestuesve. Indinjata e madhe e irakianëve është shkaktuar si pasojë e degradimit ekonomik të vendit, mungesës së sigurisë dhe luftërave të vazhdueshme që vendi ka kaluar gjatë 16 viteve.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej