Së shpejti në Shqipëri qëndra e NATO-s për studimin e terrorizmit

Duhet të lëçisni

Basha: Trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me platformën anti-mafia

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u zotua edhe njëherë këtë mbrëmje se trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me qeverisjen e...

Visar Zhiti braktis Shqipërinë: Në vendin tonë, po përjetohet një demokraci e vështirë…

  Një tjetër intelektual, poet dhe shkrimtari i njohur, Visar Zhiti është larguar nga Shqipëria dhe ka vendosur të jetojë në Shtetet e Bashkuara të...

Zykaj: Tani janë 10 vende kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë

Gazetarja e njohur, Erisa Zykaj, e cila raporton prej kohësh nga Brukseli, deklaroi për emisionin Çim Peka LIVE se nuk janë 5 vende kundër...

Basha: Rama do detyrohet të shkojë drejt mbylljes, përse s’heton prokuroria vdekjet nga covidi?

Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga denoncimi që bëri, Lulzim Basha i kërkon sërish prokurorisë që të hetojë shifrat e vdekjeve...

Në prag të samitit të  NATO-s, që do të zhvillohet në 8 dhe 9 korrik, në Varshavë të Polonisë, Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, dhe Ambasadori Polak në Tiranë, Nikola Jezerski, kanë ndarë në një seminar të organizuar nga Instituti Shqiptar i Studimeve Ndërkombëtare opinionet e tyre mbi sfidat e samitit.

Jeziorski: Samiti do të vendosë rrugën e vazhdimit të bashkëpunimit politik e ushtarak. Konkluzionet duhet të jenë universal dhe të vendosura. NATO duhet të forcojë kapacitetet e saj për krizat me të cilat do të përballet.

Kodheli: Forcimi dhe modernizimi i elementëve mbrojtës të Aleancës, do të jetë në thelb të diskutimeve të Samitit. Vendet aleate do të vlerësojnë implikimet afatgjata të krizës së marrëdhënieve midis NATO-s dhe Rusisë si dhe do të konsiderohen hapat e mëtejshëm.

Ministrja Kodheli, paralajmëroi se shumë shpejt në vendin tonë do të ngrihet edhe qendra e ekslelencës së NATO-s  që do të studiojë fenomenin e terrorizmit.

Kodheli:  Shqipëria ka ofruar ngritjen e një Qendre Ekselence NATO që të merret me studimin e fenomenit të luftëtarëve të huaj terroristë. Ndonëse ideja u hodh në tryezat e NATO-s në një periudhë kur e gjithë vëmendja ishte përqendruar tek ngjarjet në kufijtë e Polonisë dhe vendeve Baltike, gradualisht arritëm që projektin tonë ta paraqisnim para 6 javësh përballë Komitetit Ushtarak të NATO. Tani kemi hyrë në fazën teknike të ngritjes së kësaj qendre, duke i dhënë Shqipërisë një prezencë strukturore të Aleancës.

Këtë vit, Shqipëria ndaloi trendin e rënies 7-vjeçare në shpenzimet e mbrojtjes. B uxheti i mbrojtjes për vitin 2016 ka një rritje prej 12% në terma realë, në krahasim me vitin 2015 dhe ky është një tregues se Shqipëria i qëndron besnike vendimeve të marra në Uells, për sa i përket “Zotimit mbi Investimet e Mbrojtjes”.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me platformën anti-mafia

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u zotua edhe njëherë këtë mbrëmje se trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me qeverisjen e...

Visar Zhiti braktis Shqipërinë: Në vendin tonë, po përjetohet një demokraci e vështirë…

  Një tjetër intelektual, poet dhe shkrimtari i njohur, Visar Zhiti është larguar nga Shqipëria dhe ka vendosur të jetojë në Shtetet e Bashkuara të...

Zykaj: Tani janë 10 vende kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë

Gazetarja e njohur, Erisa Zykaj, e cila raporton prej kohësh nga Brukseli, deklaroi për emisionin Çim Peka LIVE se nuk janë 5 vende kundër...

Basha: Rama do detyrohet të shkojë drejt mbylljes, përse s’heton prokuroria vdekjet nga covidi?

Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga denoncimi që bëri, Lulzim Basha i kërkon sërish prokurorisë që të hetojë shifrat e vdekjeve...

FMN: Covid-19 goditi ekonominë shqiptare, paketa e ndihmës për qytetarët më e ulëta në Ballkan

Është publikuar raporti i FMN për Shqipërinë, lidhur me ndikimin që pati pandemia globale e koronavirusit. Në raport thuhet se Covid-19 goditi dhe dëmtoi ekonominë...