Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Sazan Guri publikon hartën e Shqipërisë dhe tregon cilat zona janë më të prekura nga tërmetet

Nga Ejona 0

Ambientalisti dhe gjeologu Sazan Guri ka publikuar mbrëmjen e sotme hartën e Shqipërisë, e cila sipas tij tregon zonat tektonike më të prekura nga tërmetet.

Guri shkruan se në historinë e tërmeteve në vendin tonë, më i larti i 300 viteve ka qenë ai me magnitudë 6.6 në vitin 1273 në Durrës ndërsa i dyti është ai i 26 nëntorit.

“Ja cilat jane zonat tona tektonike qe preken nga goditjet e perditshme te levizjes se pllakave dhe qe grumbullojne energji per nje kohe te caktuar dhe e shperthejne ate prane daljeve te tyre respektive tektonike nje here ne kaq vite, pa ndonje rregull kohor, por jo më të madh se 6.3 në histrorine e termeteve qysh 300 vjet para krishtit deri më sot meperjashtim te nje rasti me 1273 ne Durres qe ka qene 6,6, por i dyti pas 6 vjetesh ka qene me i ulet 6,0. Historikisht, te trete nuk ka pasur. them se duhet të shërbejë për ligjësi statisikore dhe po aq natyrore”, shkruan Sazan Guri, ndërsa publikon dhe hartën.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej