Rrëzimi agonik i fallusit

Duhet të lëçisni

Vokshi: 760 mln lekë u shpenzuan për shkollën ”18 Tetori” në Kuçovë, fëmijët mes të ftohtit e lagështisë

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi ka denoncuar propagandën e fasadave me ngjyra në shkolla, ku sipas saj lë fëmijët në Kuçovë mes të ftohtit...

Librazhd, nënë e bijë humbin jetën nga koronavirusi brenda një dite

Nënë e bijë në Librazhd kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit brenda një dite. Mësohet se nuk mundi t’i mbijetonte sëmundjes Safete Leka...

Ngrica në rrugë, ARRSH jep informacion për gjendjen në akset kombëtare

Autoritetit Rrugor Shqiptar (ARRSH) ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me gjendjn e rrugëve në akset kombëtare në orët e fundit si pasojë e...

Sherr mes të rinjve në Peshkopi, plagoset me mjet prerës 22-vjeçari, arrestohet autori

Një sherr mes një grupi të rinjsh ka ndodhur sot në Peshkopi, ku për pasojë është plagosur me mjet prerës një 22-vjeçar. Policia ka ndërhyrë...

Nga Robert Dragot

Nuk kisha menyre tjeter per te reaguar ne lidhje me rrëzimin agonik të Teatrit Kombëtar.
As për situatën histerike e kaotike të krijuar ku secili këlthet për interesin e veto, nuk gjej fjalë. Rënien e ngadalshme agonike të Teatrit Kombëtar e konceptova si një rrëzim dramatik të fallusit.
Sepse ashtu janë kullat, fallus në ereksion, histerikë.
Ndërtesat me vertikalitet akut konsiderohen shpesh si simbol i maskulinitetit dhe ndërtesat horizontale konsiderohen më femërore. Termat “vertikalitet fallik”, “ereksion mashkullor” dhe “brutaliteti mashkullor” janë të shpjeguara nga teoricienët arkitektonike. Sociologu francez Henri Lefebvre, ka argumentuar se ndërtesat mashkullore arkitektonike simbolizojnë metaforikisht “forcën, pjellorinë mashkullore dhe dhunën mashkullore “. Ereksioni mashkullor “proklamon fallokracinë si orientimi në hapësirë. Ndërsa brutaliteti mashkullor mbetet brutaliteti i pushtetit politik qëllimi i të cilit është për të krijuar një përshtypje autoritare. Vertikaliteti dhe lartësia kanë qenë gjithmonë shprehje hapësinore e një fuqie potencialisht të dhunshme.
Eshte e vështirë të imagjinosh natyrën simbolike të arkitekturës fallike, si kullat e larta psh, që gërvishtin peisazhin me statusin e tyre të dominimit mashkullor, fuqisë, pushtetit dhe autoritetit politik.
Edhe pse në dukje pa asnjë lidhje, por në impulset e mia për të kërkuar nje zgjidhje, ndoshta një skicë ide për teatrin e ri, që do ta ruante atë ekzistuesin, unë isha pak i influencuar nga konceptimi arkitektonik prototipik dekonstruktivist i vendbanimit të Frank Gehry në Santa Monica. E them këtë sepse edhe piknisja e tij ishte një ndërtesë ekzisente që trupëzohej mirë me nëntekste të synuara sociale. U deshën vetëm dryshime përmasash, përcaktimet spaciale dhe pritshmëritë e tjera të një subversioni të këndshëm të një akti ndërtimi në rrëzim e sipër. Kjo ishte vetëm pikënisje për një trill timin si preteks për te krijuar për kënaqësinë time.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vokshi: 760 mln lekë u shpenzuan për shkollën ”18 Tetori” në Kuçovë, fëmijët mes të ftohtit e lagështisë

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi ka denoncuar propagandën e fasadave me ngjyra në shkolla, ku sipas saj lë fëmijët në Kuçovë mes të ftohtit...

Librazhd, nënë e bijë humbin jetën nga koronavirusi brenda një dite

Nënë e bijë në Librazhd kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit brenda një dite. Mësohet se nuk mundi t’i mbijetonte sëmundjes Safete Leka...

Ngrica në rrugë, ARRSH jep informacion për gjendjen në akset kombëtare

Autoritetit Rrugor Shqiptar (ARRSH) ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me gjendjn e rrugëve në akset kombëtare në orët e fundit si pasojë e...

Sherr mes të rinjve në Peshkopi, plagoset me mjet prerës 22-vjeçari, arrestohet autori

Një sherr mes një grupi të rinjsh ka ndodhur sot në Peshkopi, ku për pasojë është plagosur me mjet prerës një 22-vjeçar. Policia ka ndërhyrë...

Gazetarja që zbardhi Ndraghetën reagon ndaj mediave shqiptare: Shkofshi në djall që nuk jeni të lirë

Gazetarja shqiptaro-italiane, Alba Kepi, e para që ka raportuar disa prej skandaleve më të rënda të lidhjeve të kësaj mazhorance me mafian italiane, ka...