Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Rreziku që vjen nga TikTok/ Pse këto vende po e bllokojnë aplikacionin kinez

Nga Klodiana 0

India e ka bllokuar TikTok-un, pasi sipas saj ai dhe aplikacione të tjera kineze, të cilat gjithashtu i ka bllokuar, paraqesin një kërcënim për sovranitetin dhe integritetin.

Javën e kaluar, Sekretari i Shtetit Amerikan, Mike Pompeo tha se edhe Shtetet e Bashkuara po mendonin ta bllokonin aplikacionin.

Kjo pasi politikanët druhen se TikTok u vjedh të dhënat përdoruesve dhe ia kalon ato qeverisë kineze, e cila mund të spiunojë në këtë mënyrë qytetarët e SH.B.A-ave.

Pas deklaratës së Pompeo-s, TikTok lëshoi një deklaratë pasuese, ku thuhej:

“Ne nuk kemi përparësi më të madhe sesa promovimi i një përvoje të sigurt për përdoruesit tanë. Asnjëherë nuk ia kemi siguruar të dhënat e përdoruesve qeverisë kineze dhe as nuk do ta bënim këtë gjë nëse kërkohet.”

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej