Rreth 900 ha tokë të përmbytura, Emergjencat Civile japin informacione mbi situatën në Qarkun e Lezhës

Duhet të lëçisni

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

Shkeli masat anti-Covid, qeveria dëbon diplomatin rus nga Shqipëria

Shqipëria ka shpallur ‘non grata’ një diploma rus pasi ky i fundit mësohet se ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid-19, “Qeveria Shqiptare...

521 viktima dhe mbi 14 mijë raste të reja me Covid-19 në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali kanë humbur jetën 521 pacientë me Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 20, 519 viktima. Ndërkohë...

Emergjencat Civile të Qarkut të Lezhës kanë dhënë një informacion zyrtar në lidhje me situatën në terren.

Mësohet se në shkallë qarku, gjatë natës ka patur reshje me intensitet mesatarë.

INFORMACIONET NË TERREN
-në bashkinë Lezhë, sot kanë ardhur specialistët e Shërbimit Gjeologjik dhe po vazhdojnë punën sipas zonave problematike të kërkuara për studim.
-rezervuarët janë në monitorim dhe vazhdon shkarkimi i tyre;
-në shkallë qarku kemi të përmbytura rreth 900 ha tokë bujqësore, konkretisht:
-në bashkinë Lezhë, uji po vazhdon të tërhiqet edhe në fushen e Torovices, Nj.A, Balldre, pasi nqa dje që kishim 1000 ha të përmbytura sot ka rreth 900 ha.
-në bashkinë Kurbin, uji është tërhequr pathuajse plotesisht, ky edhe në zonen informale Gjorm.
70 ha tokë bujqësore, me tendencë ulje.
Niveli i ujrave në lumenj dhe hidrovore në qarkun Lezhë
-lumi Drin, niveli 0.9 m, renie 1.1 m;
-lumi Gjadër, niveli 4 m, renie 2.7 m;

-lumi Mat, niveli 1 m, renie 3 m;
-në hidrovorin Balldre, niveli -1 m, ska renie.
-në hidrovrin Tale, ka rënë në kuota normale.
-në hidrovorin Ishull Shengjin, kanë rënë në kuota normale.,
-në hidrovorët Gocaj dhe Grukë zezë, kanë rënë në kuota normale.
-në hidrovorin Shllinza, ka rënë në kuota normale.
-në hidrovorin Droje, ka rënë në kuota normale.
-hidrovorët punojne me kapacitet të plot= dhe furrnizohen normalisht me energji elektrike.
-Nivelet e ujrave në kanalet e ujrave të larta në Lezhë dhe në Kurbin, janë në ulje dhe po shkojne drejt kuotave normale të tyre.
-Strukturat e MC, janë në gatishmeri për menaxhimin e situatës.
Ne qarkun Lezhe.
Lumi drine kuota normale,nuk ka siperfaqe te permbytura ne zadrime.
Hidrovoret kane punuar ne kuota normale pervec hidrovorit te balldrenit qe eshte pathuejse ne te njejten kuote qe dje – 1.00.hidrovori ka punuar me kapaciet te plote 24 ore.
Uji po vazhdon te terhiqet edhe ne fushen e torovices pasi nqs dje kishim 1000 ha te permbytura sot ka rreth 900 ha.uji eshte terhequr pathuajse plotesisht edhe ne Gjorm bashkia Kurbin.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

Shkeli masat anti-Covid, qeveria dëbon diplomatin rus nga Shqipëria

Shqipëria ka shpallur ‘non grata’ një diploma rus pasi ky i fundit mësohet se ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid-19, “Qeveria Shqiptare...

521 viktima dhe mbi 14 mijë raste të reja me Covid-19 në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali kanë humbur jetën 521 pacientë me Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 20, 519 viktima. Ndërkohë...

A do të vijojë mësimi online në universitete? Merret vendimi për studentët

Ministret Ogerta Manastirliu dhe Evis Kushi, kanë zhvilluar një dëgjesë me Komitetin Teknik të Ekspertëve për mësimin në universitete. Gjatë fjalës së saj, Manastirliu tha...