Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Reforma Zgjedhore, plaka Cule dhe miu

Nga 27.al 0

Nga Mehmet Elezi

Shqip: shkaku pse nuk bëjmë zgjedhje të lira e të ndershme, nuk është modeli zgjedhor. Kryeshkaku është vjedhja e votës. Blerja e votës. Dhunimi i votës.

Zgjidhja e qëndrueshme fillon nga koka e problemit. Nga ndëshkimi i atyre që shtrembëruan vullnetin e zgjedhësve. Nga “prerja e dorës hajnit. Kushdo qoftë. Pastaj edhe reformë zgjedhore, po.

Reformë zgjedhore pa ndëshkim shembullor krimit zgjedhor?

Druaj se kështu mashtrojmë veten, si plaka Cule.

Plakës Cule ia morën nipin ushtar në kulm të dimrit. Hyri në kasolle, ndezi zjarrin, nisën me iu shkri eshtërat.

Shyqyr more bir, tha. Të paktën nisi me u ngrohë moti.

Përjashta bëhej kërdia. Fishkëllonte veriu, shungullonin ortekët.

Kallëzohet se një burri me emër i kaloi miu për mustaqe, ai u pre.

Ç’pate?, i thanë, një mi i vogël ishte, shkoi.

Një mi, por e mësoi rrugën. Ua mëson edhe tjerëve!

Nëpër mustaqet e zgjedhjeve vendin tonë dashus’kanë kaluar minj. Kanë kaluar ujq. Kanë shqyer sa kanë dashur, pa u hyrë ferrë këmbë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej