Rasti i 13 vjeçares në Pogradec, Etleva Memia: Vajza në gjendje të qëndrueshme psikologjike (film)

Duhet të lëçisni

Vrasja e Behar Sofias, Hoxha: Ka pasur lidhje të forta me Policinë

Në emisionin “Opinion” është diskutuar në lidhje me vrasjen e 66-vjeçarit Behar Sofia, i cili u qëllua me armë zjarri mëngjesin e sotëm në...

Udhëtonin në makinë me persona që nuk kanë lidhje familjare, policia gjobit 136 qytetarë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë gjobitur 136 persona të cilët udhëtonin me makinë me individë me të cilët nuk kishin...

Basha: 25 prilli është ditë ndryshimi, do të mundim virusin politik

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë një takimi me mjekë dhe ekspertë të shëndetësisë në selinë blu ngriti shqetësimin për situatën e pandemisë...

“Thirrjet për qeverinë në vesh të shurdhër”, Mjeku Dasho ashpërson tonet: Përgjegjësit e kësaj katastrofe duhen ndëshkuar

Mjeku Erion Dasho ka deklaruar ditën e sotme se personat përgjegjës për mijëra vdekje shtesë nga Covid-19 duhet të ndëshkohen. Duke folur në takimin që...

Specialistja për Njësinë e Mbrojtjes së Fëmijëve në Pogradec, Etleva Memia, në një intervistë te “Abc-ja e Mëngjesit” ka folur në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë në këtë qytet ku një 13 vjeçare është dhunuar seksualisht nga një 46 vjeçar.

Memia tha se tashmë vajza është marrë në mbrojtje dhe është në gjendje të qëndrueshme psikologjike.

“Jam marrë me rastin që në momentin e parë që vajza ka marrë guximin për të denoncuar dhunën e saj fizike psikologjike dhe seksuale. Vajza tashmë është në gjendje të qëndrueshme dhe ka gjetur mbështjen e të gjithë institucioneve në Fier. Një ditë më parë njësia e mbrojtjes së të drejtave për fëmijët e dhunuar duke parë ndërhyrjen e familjarëve të dhunuesit për të tërhequr padinë tashmë është marrë në mbrojtje dhe është zhvendosur në një qendër mbrojtëse. Vajza është dhunuar për një periudhë prej dy muajsh. Vajza ka deklaruar me datë dhe gjithçka atë që i ka ndodhur dhe si i ka ndodhur, vajza ka duruar dhe në të gjithë periudhën që në fund të korrikut e deri në momentin që ka bërë denoncimin ka qenë e dhunuar jo vetëm fizikisht dhe psikologjikisht, por është kryer marrëdhënie seksuale me dhunë. Zonja ka probleme  me dëgjimin dhe të folurin, por jo me të kuptuarin. Dhunimi i 13 vjeçares nuk është bërë në sy të saj. Ky person sipas informacioneve të marra ai ka qenë sundues në atë familje dhe e kanë pas të pamundur që të tjerët të flasin në prani të tij. Shpresoj se e gjithë kjo ngjarje të mos lërë gjurmë në jetën e adoleshentes”, është shprehur ajo.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vrasja e Behar Sofias, Hoxha: Ka pasur lidhje të forta me Policinë

Në emisionin “Opinion” është diskutuar në lidhje me vrasjen e 66-vjeçarit Behar Sofia, i cili u qëllua me armë zjarri mëngjesin e sotëm në...

Udhëtonin në makinë me persona që nuk kanë lidhje familjare, policia gjobit 136 qytetarë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë gjobitur 136 persona të cilët udhëtonin me makinë me individë me të cilët nuk kishin...

Basha: 25 prilli është ditë ndryshimi, do të mundim virusin politik

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë një takimi me mjekë dhe ekspertë të shëndetësisë në selinë blu ngriti shqetësimin për situatën e pandemisë...

“Thirrjet për qeverinë në vesh të shurdhër”, Mjeku Dasho ashpërson tonet: Përgjegjësit e kësaj katastrofe duhen ndëshkuar

Mjeku Erion Dasho ka deklaruar ditën e sotme se personat përgjegjës për mijëra vdekje shtesë nga Covid-19 duhet të ndëshkohen. Duke folur në takimin që...

Koalicioni ‘Aleanca për ndryshim’/ Basha: Sot siguruam fitoren e Shqipërisë

Nga Lulzim Basha Për 8 vjet Rama e ka lënë Shqipërinë vendnumëro dhe ka dështuar në çdo drejtim. Vende si yni ndërkaq kanë qenë shumë më...