Rama presion gazetarëve: “Agjencia për median” do të shkrihet vetëm nëse sillni prova

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Në konferencën e përbashkët me ambasadorin e BE, Luigi Soreca, Rama komentoi qëndrimin e gjashtë organizatave ndërkombëtare të medias të cilat i kanë kërkuar qeverisë që të tërhiqet. Kreu i qeverisë tha se gazetarët nuk e kanë idenë për çfarë po flasin.

Sipas tij, kjo agjenci do të ngrihet për t’i gazetarët në punën e tyre. Madje ai u bëri presion gazetarëve duke u thënë se theksoi se nëse sjellin prova kjo agjenci do të shkrihet.

“Sot kam vetëm një përgjigje, e dini mu çfarë është agjencia për mediat dhe informimin. Modestish mendoj se nuk e keni idenë për çfarë po flisni. Jam shumë i gatshëm që të gjashtë organizatat ti pres, të ulemi si të dëshironi ju dhe të flasim, ju të pyesni ne të japim llogari.

Në fund të kuptoni se kjo agjenci është e kundërta e asaj që thoni. Është një mekanizëm për të garantuar transparencën maksimale në raport me ju. Nëse ju hasni një problem me një institucion dhe pengoheni të merrni informacionin t’i drejtoheni kasaj agjencie.

Përpara se të flisni shqip me qeverinë tuaj mbushni botën me alarme fallso. Për fantazma që janë në imagjinatën tuaj që nuk ekzistojnë. Nëse ju do të arrini në përfundimin që kjo agjenci duhet hequr unë do ta heq, por pa të sillni një provë që bën sens agjencia do të shkrihet. Por në të kundërt ju duhet ti shkruani gjithë këtyre njerëzve që keni alarmuar na falni,” tha ai.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...