Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Rama: Mbrojtja civile ka kaluar në tjetër nivel

Nga Klodiana 0

Gjatë prezantimit të pr/ligjit për mbrojtjen civile, kryeministri Edi Rama deklaroi se tashmë mbrojtja civile ka kaluar në tjetër nivel.

Në fjalën e tij, Rama tha se ne nuk mund t’i hapim gropën vetes në përditshmëri dhe kur vjen furtuna ti themi shtetit na nxirr nga gropa.

“Hartimi i një baze ligjore ishte domosdoshmeri. Kemi një bazë të re të gatshme për miratim pas bisedimeve të nevojshme. Por përveç kësaj, kemi një trashëgimi të rëndë nga e kaluara që s’mund të adresohet menjëherë. Planet do të jenë të detyrueshme për emergjencat civile edhe për institucionet edhe për sektoret private. Ne nuk mund t’i hapim gropën vetes në përditshmëri dhe kur vjen furtuna ti themi shtetit na nxirr nga gropa. Duke shprehur bindjen se kemi përpara një kapitull të ri për të shkrur në Ministrinë e Mbrojtjes me preferkturat, bashkitë, komunitetet, ju them se këtë kapitull do ta shkrujmë me dinjitet. Shumë respekt pë ata që nuk i shohim në jetën e përditshme por që janë aty sa herë neve na rrrezikohet jeta, janë aty duke vënë në rrezik edhe jetët e tyre”,- tha Rama ndër të tjera.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej