Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Qeveria publikon VKM-në, dëmet do të kompensohen

Nga Ejona 0

Qeveria ka shpallur gjendjen e fatkeqësisë natyrore për qarkun Tiranë dhe Durrës, si pasojë e tërmetit.

Kjo gjendje për dy qarqet do të zgjasë 30 ditë, sikur e parashikon ligji për Mbrojtjen Civile. Bazuar kësaj VKM-je banorët që kanë pësuar dëme do të kompensohen, sipas vendimit që pritet të nxirret nga Këshilli i Ministrave.

VKM-ja parashikon krijimin e Komitetit Ndërministror të Emergjencave Civile që do të koordinojë dhe bashkëveprojë veprimet e institucioneve lidhur me situatën.

Ky Komitet do të drejtohet nga kryeministri Edi Ramën dhe në përbërje të tij janë disa ministra, drejtorë dhe dy prefektët e qarqeve. Masat që do të merren për situatën janë hartimi i një plani masash për të përballuar situatën dhe koordinimin e punës.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej