“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Duhet të lëçisni

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Nga Xhensila Kodra

Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u arrestua pak ditë më parë në Kolumbi. Ai rezulton i dënuar me 17 vite burg për vrasje. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, u dënua përfundimisht me 11 vite e 8 muaj burg.

Ai u shpall fajtor për vrasjen e Gëzim Liçit, krim i ndodhur në Elbasan më 28 gusht të 97-ës. Konflikti mes dy familjeve kishte nisur më herët. Më 19 Qershor Agron Liçi ka vrarë Ardian Çermën, vëllain e Agimit.

Pranë bustit të Kostandin Kristoforidhit, një mjet “Benz” u ka ardhur përballë. Për të shmangur përplasjen, Gazmendi hipën në trotuar me makinë dhe më vonë për të zbuluar se kush ishte ky person e ndjek nga pas. Duke qenë se Gazmend Çerma lëvizi në shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, një patrullë policie i bëri shenjë për të ndaluar, por ai vijoi rrugën.

Por, ku arrijnë në vendin e quajtur “Tabakane”, hasin makinën “Benz” që më herët i kishte provokuar. Në atë moment, Gazmendi del nga makina dhe qëllon me automatik drejt këtij mjetit pa e ditur që në të ndodhej Gëzim Liçi, i cili mbeti i vrarë. Pas ngjarjes, ata shkojnë në shtëpinë e tyre. Për shkak të frikës nga hasmëria, vendosën të largoheshin.

Në banesën e tyre, policia gjeti disa armë të ndryshme, për të cilat vëllezërit Çerma më vonë argumentuan se i mbanin pa leje për shkak të hasmërisë që kishin pasi i vranë vëllain në ’97.

Pjesë e kësaj dosje ishin edhe persona të tjerë, 4 vëllezërit e Agim Çermës dhe një i afërm i tij. Fillimisht, në ’98 ai u dënua në mungesë me burgim të përjetshëm. Pasi i vëllai Gazmend Çerma në deklarimet e dhëna tha fillimisht se vrasjen e kishte kryer Agimi.

Ky i fundit u arrestua në Itali në vitin 2001 dhe në 2002 u ekstradua në vendin tonë, ku kërkoi rigjykim. Kur i mbetën për të vuajtur dhe rreth 1 vit e 9 muaj e 8 ditë burgim, Agim Çerma iu drejtua Gjykatës së Lezhës, ku fitoi lirinë me kusht.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Erdogan pret si mik Vuçiçin, flasin edhe për Kosovën (foto)

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është takuar në Stamboll sot me homologun e tij turk, Tayip Erdogan. Siç bëjnë të ditura kanalet zyrtare të informimit...