Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Protesta të dhunshme/ Presidenti i Katalonias kërkon takim me kryeministrin spanjoll

Nga Klodiana 0

Presidenti i Katalonias Quim Torra ka kërkuar bisedime me qeverinë spanjolle pas natës së pestë te protestave të dhunshme në rrugët e Barcelonës dhe në zona të tjera të rajonit, si pasojë e zemërimit të turmave për burgosjen e liderëve separatistë katalanas.

Policia lokale thot se më shumë se gjysmë milioni protestues pro-pavarësisë janë mbledhur që të premten për një marshim paqësor në qendër të qytetit. Por, degjeneruan në dhunë dhe në darkë ka pasur zjarre gjithandej ku 64 persona janë ndaluar nga policia ndërsa 89 janë të lënduar.

Gjatë një konference për shtyp të shtunën, Torra i kërkoi kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez që të vendosë një orë dhe një datë për negociatat.

“Është përgjegjësia dhe obligimi I tyre. Eshtë më urgjente se ndonjëherë tjetër. Ne kërkojmë një zgjidhje politike për konfliktin”, tha ai.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej