Pronësia e ish-hotel Vollgës / Prokuroria hetim ish-kryetarit të Gjykatës

Duhet të lëçisni

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Ish-kryetari i Gjykatës së Durrësit, gjyqtari  Ervin Metalla do të ballafaqohet më ish-kryesekretaren e kësaj gjykate Adriana Kanina në lidhje me vendimin për pronësinë e ish-hotel Vollgës ku është bashkëpronar edhe Emiljano Shullazi. Seanca e ballafaqimit do të zhvillohet brenda kësaj jave pas dëshmive kontradiktore të dhëna në Prokurori nga  Metalla dhe Kanina në lidhje me vulën e vendimit të formës së prerëqë i ka hapur rrugë regjistrimit në Hipotekë.

Prokuroria e Tiranës do të kryejë brenda kësaj jave një seancë ballafaqimi mes ish-kryetarit të Gjykatës së Durrësit tashmë gjyqtar në gjykatën e Apelin e Tiranës,  Ervin Metalla dhe ish-kryesekretares së kësaj gjykate Adriana Kanina.

Shkak janë bërë dëshmitë kontradiktore të dhëna në Prokurori nga Metalla dhe Kanina në lidhje me vendimin për pronësinë e ish-hotel Vollgës.

Ish-kryesekretarja e Gjykatës ka deklaruar se Metalla e kishte urdhëruar që të vuloste me vulë të formës së prerë vendimin për pronësinë e “Vollgës” ku një nga bashkëpronarët rezulton edhe Emiljano Shullazi.

Por vetë Metalla ka dëshmuar kur është marrë në pyetje, se kjo nuk është e vërtetë dhe ai nuk ka dhënë asnjë urdhër të kësaj natyre.

Kjo ka bërë që Prokuroria të vendosë për një seancë ballafaqimi mes tij dhe kryesekretares, e cila do te kryhet brenda kësaj jave.

Në lidhje me hetimin për pronësinë e ish hotel “Vollgës” përveç  tre gjyqtarëve prokuroria e Durrësit ka vënë nën hetim per “shpërdorim detyre”  edhe kryesekretaren dhe kancelaren e kësaj gjykate Ardiana Kanina dhe Ardena Veli, pasi dyshohet se kane  kryer veprime në kundërshtim me ligjin.

Ato akuzohen se i kanë vendosur vendimit të datës 18 shkurt te vitit 2013 të gjykatës Durres që i kishte hequr pronësinë vulë të një vendimi të formës së prerë, duke i hapur rrugë rregjistrimit në Hipotekë të pronës.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Gara për në Gjykatën Kushtetuese, KED ndalon kandidaturat e 3 gjyqtarëve

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka ndaluar kandidaturat e tre gjyqtarëve për dy vakancat e përkohshme në GJK. U është ndaluar kandidimi Aldona Sylaj,...