Premton Rama: Paga minimale brenda mandatit do të shkojë 400 mijë lekë

Duhet të lëçisni

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Kryeministri Edi Rama ka premtuar perseri se brenda këtij mandati rroga minimale në vend të shkojë 400 mijë lekë. Gjatë prezantimit të buxhetit për biznesin e vogël, Rama u shpreh se kanë vendosur për një buxhet, në mënyrë që të trajnohen të rinjtë për një profesion të caktuar.

“Dy masa që janë me impakt për paketën e fiskalizimit: janë e para rritja e pagës minimale me 300 mijë që të shkojë në 400 brenda mandatit, këtu ne po punojmë me një skemë për bizneset. Jemi në punë e sipër po këtu duam të ndërlidhim atë që janë me ndihmë ekonomike të punojnë, pra ata që nuk kanë probleme shëndetësore, një pjesë e paguajmë ne , një pjesë e paguan biznesi, kjo ndihmon dhe në hapjen e vende ve të punës për njerëzit në nevojë.

Ne sot kemi pagë pa taksë atë 300 mijë, me paketën e re nuk taksohet më as ajo 40 mijë lekë, është një stimul pozitiv.

Ka vende të lira pune plot, por ajo që kemi vënë re është se një pjesë e madhe e këtyre vende duan një kualifikim të caktuar, sot, edhe kamarier në një numër të konsiderueshëm strukturash nuk mund të hysh nga rruga, duhet një trajnim, jo më për disa profile të tjera, -për këtë arsye ne kemi vendosur një buxhet që sërish duhet riorganizuar së bashku me biznesin, dhe duke e përdorur fuqinë që ti sjellim njerëzit drejt vendit të punës. Skema me zyrat e punës kështu siç është, ka nevojë për një rishikim, se është pasive,” tha Rama.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Kupa e Italisë/ Juventus në avantazh, Cuadrado ekzekuton saktë goditjen e dënimit

Dy gola në dy minuta për Juventus-in, por vetë m njëri ka qenë i vlefshëm. Bardhezinjtë kanë kaluar në avantazh në minutën e 25-të kundër...